Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kombëtare

Festë, eurogol dhe rekord/ Argjentina dhe Messi dhurojnë “show” (VIDEO)

Argjentina u rikthye në fushë pas triumfit në Kupën e Botës në Katar 2022. Kombëtarja albiceleste zhvilloi një ndeshje miqësore përballë Panamasë, që ishte një festë për triumfin në Botëror.

Atmosfera ishte fantastike në stadiumin “Monumental” mes 83 mijë të pranishmëve. Lojtarët dhe tifozët, përpara startit të ndeshjes rikujtuan edhe një herë momentin magjik të triumfit në Katar, i treti në histori për latinët.

Për sa i përket sfidës, golat u realizuan në pjesën e dytë, me protagonist kryesor shtatë herë fituesin e Topit të Artë: Lionel Messin. Kapiteni ishte shumë pranë për të realizuar një kryevepër nga një goditje dënimi, por topi u ndal në tranversë, me Thiago Almadan (78′) që e pati të lehtë për ta dërguar topin në rrjetë.

Megjithatë punën e lënë përgjysmë, ylli argjentinas e kompletoi një minutë përpara fundit të ndeshjes. Sërish nga një goditje dënimi, Messi realizoi një gol spektakolar për të vulosur fitoren e parë për vitin 2023 me kombëtaren.

Lexo edhe: 

35 vjeçari, me golin e shënuar arriti shifrën e 800 golave në karrierën e tij si profesionist. Messi bëhet lojtari i dytë që e ka arritur këtë shifër pas Cristiano Ronaldos.

Lajme të tjera

Kombëtare

Trajneri Sylvinho analizoi barazimin 2-2 të Shqipërisë përballë Kroacisë në Hamburg, ku preku disa tema të ndryshme. “Mendoj se zhvilluam një ndeshje shumë të...

Euro 2024

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, ka folur për kanalet zyrtare të kombëtares së tij pas barazimit 2-2 ndaj Shqipërisë. Ai deklaroi se në këtë...

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Momenti i së vërtetës. Shqipëria përballet me Kroacinë në ndeshjen e dytë në grup, në një sfidë ku të dyja skuadrat, të mundura në...