Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

FIFA bën “prapakthehu”, banderolat ylber do të lejohen në stadiume

FIFA i jep dritën jeshile përdorimit të objekteve dhe banderolave ​​“ylber” në stadiumet e Kupës së Botës në Katar.

Në javën e parë të kampionatit botëror, shtatë skuadra evropiane humbën betejën për të mbajtur në fushë shiritat shumëngjyrësh ‘One Love’.

Disa tifozë u ankuan gjithashtu se nuk u lejuan të sillnin sende me ngjyrat e ylberit, një simbol i të drejtave të LGBTQ+, në stadiumet e Katar-it.

Në një deklaratë të bërë së fundmi, FIFA shpjegon se është “në dijeni të disa incidenteve në të cilat objektet e lejuara nuk mund të shfaqen në stadiume” dhe se ka marrë “garanci nga autoritetet” se ato “do të lejohen tani e tutje në stadiume”.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...