Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

FIFA projekton super botërorin e klubeve

Gjermania me shumë mundësi mund të jetë kampionia e fundit e Kupës së Konfederatave, pasi në horizont po shfaqet super Botërori i Klubeve. Ky është projekti më i ri i FIFA-s, një ide e departamentit që udhëhiqet nga një emër i madh i futbollit botëror Zvonimir Boban. Ky mini revolucion mund të konkretizohet në verën e vitit 2021 në një kompeticion i dedikuar vetëm për klubet. Ideja fillestare është që ky botëror i klubeve të shohë pjesëmarjen e 24 skuadrave të cilat do të përfaqësojnë të gjitha kontinentet. Është menduar që Europa të përfaqësohet nga 12 klube, amerika e jugut me 5, Afrika, Azia dhe Amerika e Veriut me nga 2 skuadra edhe pse po mendohet që të shihet mundësia e pjesëmarjes së një skuadre nga Oqeania.

Sigurisht që në këtë turne pritet të marin pjesë klubet më të mira të rruzullit, ato që në vitet e fundit kanë arritur rezutlatet më të mira. 12 klubet pjesëmarëse nga Europa do të ndahen në këtë mënyrë, 4 fituesit e fundit të Champions League së bashku me 4 finalistët, duke i bashkangjitur dhe 4 skuadrat më të mira në bazë të renditjes së FIFA-s.  Gjithashtu është menduar edhe koha e zhvillimit të këtij kompeticioni, që mendohet të nisë në mesin e muajit qershor, teksa do të organizhohet një herë në 4 vite. Qeveria botërore e futbollit mendon se ky do të jetë një spektakël i madh i sportit më të dashur në botë, dicka unike për të përplasur klubet më të mira të të gjithë globit në një kompeticion të vetëm.

Lajme të tjera

Premier League

Nga Aston Villa te Aston Villa. Armando Broja rikthehet në fushë pas plot 287 ditësh, teksa trajneri Pochettino i besoi pak më shumë se...

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...

Gjermani

Julian Nagelsmann ka folur për herë të parë si trajner i kombëtares së Gjermanisë. Në një prononcim për mediet, ish-tekniku i Bayern Munich u...