Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Finalja e Botërorit 2030, në mitikun “Bernabeu”, stadiumet ku mund të luhen sfidat

Organizimi i Kupës së Botës nga Spanja, Portugalia dhe Maroku sigurisht që ka tërhequr vëmendjen e tifozëve nga i gjithë globi. Kampionati botëror, në fakt, do të hapet në Argjentinë, Paraguaj dhe Uruguaj, ku do të luhen tri sfidat e para të Kupës së Botës, megjithatë dihet pak për detajet.

E sigurt është se finalja do të zhvillohet në “Santiago Bernabeu”, në Madrid, ku në vitin 1982 Italia mundi Gjermaninë 3-1 për të fituar të tretin trofe nga katër gjithsej.

Siç raporton “Marca”, do të jenë të paktën 14 stadiume ku do të luhen ndeshjet, por sipas të gjitha gjasave do të ketë një numër më të madh, duke marrë parasysh edhe aplikimet e shumta të dërguara në FIFA.

Vetëm në Spanjë do të jenë pesëmbëdhjetë stadiume, megjithëse vendet e disponueshme me shumë mundësi do të jenë rreth dhjetë, siç theksohet nga gazeta iberike.

Lexoni edhe:

Këtu janë impiantet kandidate:

Spanja: Balaídos, El Molinón, Riazor, San Mamés, Anoeta, La Romareda, Camp Nou, Cornellà-El Prat, Santiago Bernabéu, Metropolitano, Nuevo Mestalla, Nueva Condomina, La Cartuja, La Rosaleda dhe Gran Canaria

Portugali: Alvalade dhe Da Luz, në Lisbonë, dhe Do Dragao, në Porto

Për Marokun, qytetet që mund të organizojnë ndeshjet e Botërorit 20230 janë Rabat, Casablanca, Tangier, Agadir, Marrakech dhe Fez, megjithatë ende nuk janë zyrtarizuar.

Lajme të tjera

Futboll

Jose Mourinho është gati të kthehet në pankinë, pas shkarkimit nga Roma muaj më parë. Portugezi do të marrë drejtimin e Beshiktashit, ekip ku...

Premier League

Brighton zyrtarizon largimin e De Zerbit. Klubi anglez ka bërë me dije nëpërmjet një komunikate zyrtare, se trajneri italian do të largohet në fund...

Featured

Me një letër të hapur të publikuar në faqen zyrtare të klubit, presidenti i Inter-it, Steven Zhang u shkruan tifozëve, duke pranuar vështirësitë financiare...

Serie A

Milani ndan mendjen për trajnerin e ri. Klubi kuqezi duket i vendosur të mbyllë bashkëpunimin me Stefano Piolin në fund të sezonit dhe duket...