Connect with us

Hi, what are you looking for?

Europa League

Finalja e madhe, Rakitic: Roma? Kemi eliminuar skuadra më të forta

Sevilla sërish në finalen e Europa League, për të shtatën herë. Skuadra andaluziane eliminoi Juventusin, duke u konfirmuar si “ekspertja” e këtij kompeticioni.

Ivan Rakitic, i cili fitoi Europa League me Sevillan në vitin 2014, thekson në konferencën për shtypin përpara derbit ndaj Real Betis, se në finale kaloi skuadra që e meritoi.

Ishte një mbrëmje e mrekullueshme për ata që e duan futbollin. Një mbrëmje fantastike. Bëmë një përpjekje të madhe për t’ia dalë. Në finale u kualifikua skuadra më e mirë.

Edhe ata që nuk janë tifozë me ne dhe panë ndeshjen, u bënë disi tifozë me Sevillan. Nuk arrij ta shpjegoj dot lidhjen që ne kemi me këtë kompeticion. Në 15 vitet e fundit është krijuar një lidhje spektakolare.

Lexo edhe: 

Roma? Kundërshtar i fortë, por ne kemi eliminuar skuadra të tjerë të mëdha. Kemi treguar se mund të përballemi me të gjithë”, u shpreh mesfushori kroat i skuadrës andaluziane.

Sevilla i ka fituar gjashtë finalet e mëparshme në Europa League. Tani do të sfidojë Romën e Jose Mourinhos në Budapest (31 maj), përballje që do të transmetohet në SuperSport. Me besimin dhe shpresën për të nisur festën e radhës në turneun e preferuar.

Lajme të tjera

Itali

Nasser Al-Khelaifi është i interesuar për një klub italian. Pronari i PSG-së, po mendon të blejë Sampdorian sipas raportimeve të L’Equipe. Skuadra zhvilloi një...

Kategoria Superiore

Ngjarje e rëndë dhe shumë e shëmtuar në përfundim të sfidës Tirana – Bylis 2-2, e luajtur në Rrogozhinë. Pas vërshëllimë së trefishtë për...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...

Bundesliga

Pasi humbën titullin në mënyrë dramatike në shtëpi, lojtarët e Dortmundit të drejtuar nga trajneri Edin Terzic shkuan për t’u përshëndetur me tifozët, të...