Connect with us

Hi, what are you looking for?

Itali

Finalja e Superkupës së Italisë me një risi, e njofton shefi i arbitrave

Gabimet e arbitrave në Francë-Itali
Gabimet e arbitrave në Francë-Itali

Milani fitues i titullit kampion në Itali dhe Interi fitues i Kupës, do të përballen mbrëmjen e 18 janarit të Rijadh, në finalen e Superkupës, një sfidë që do të transmetohet ekskluzivisht në ekranin e SuperSport.

Kjo përballje do të ketë një rëndësi të veçantë për futbollin italian, pasi për herë të parë do të aplikohet pozicioni jashtë loje gjysmë-automatik, një teknologji që u përdor nga FIFA në Kupën e Botës Katar 2022 dhe pati rezultate përgjithësisht pozitive.

Lajmin e ka dhënë Shefi i Arbitrave në Itali, Gianluca Rocchi, që ka zbuluar se instrumenti i ri do të ndihmojë edhe më shumë arbitrat që të marrin shpejt vendimet, megjithatë pranoi se elementi njerëzor do të jetë vendimtar.

“Pozicioni jashtë loje gjysmë-automatik do të aplikohet për herë të parë në Superkupën e Italisë mes Interit e Milanit. Është një instrument që do të ndihmojë në një vendimmarrje më të shpejtë në rastet e pozicioneve jashtë loje, megjithatë në fund arbitrat duhet të tregohen të zotët të analizojnë mirë situatat”, deklaroi Rocchi.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...