Copa America

Finalja me Perunë, Brazili kurrë nuk dështon në shtëpi

Brazili numëron orët që e ndajnë nga finalja e madhe e kësaj të diele me Perunë, që do të luhet në orën 22.00 dhe që do të mund ta ndiqni në Supersport. Ka edhe një statistikë që qëndron në mbështetje të shpresave të një vendi të tërë, që në turneun kontinental shumë shpesh i është dashur të dëshmojë sukseset e rivalëve historikë, Uruguait, që e ka fituar 15 herë Kupën, apo Argjentinën me 14 suksese, në një kohë që Brazili është ndalur në 8 triumfe totalë në Copa America.

“Seleçao” në të katërta rastet kur ka mikpritur kompeticionin kryesor futbollistik të Amerikës së Jugut, e ka ngritur në qiell Kupën. Një histori që fillon që në vitin 1919 me të famshmin Arthur Friedenreich kryegolashënues dhe që vazhdon në 1922, pastaj në 1949 me Jair princ të golave dhe në fund në vitin 1989 kur finalizuesi më i mirë ishte Bebeto.

Katër finale të fituara nga katër të zhvilluara në shtëpi, që këtë të diel mund të bëhen pesë nga pesë, gjithmonë me lejen e Perusë. Në këtë mënyrë, bëhet edhe më ironike paralelja me Botërorin, aty ku krejt ndryshe, çdo herë që Brazili ka organizuar Kupën e Botës i është dashur të përballet me zhgënjime, që edhe pse kanë kaluar dekada bëjnë ende pjesë në gjuhësorin sportiv si Maracanazzo, satdium ku “Seleçao” do të kthehet këtë të dielë dhe që në 1950 u mposht me Uruguain, që bëri të qanin miliona tifozë, apo Mineirazo në 2014, kur Gjermania në gjysmëfinale i shkaktoi nja nga disfatat më të bujshme me një 7-1 të pamëshirshëm ndaj “Seleçaos”.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency