Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Finalja ndaj United, trajneri i Newcastle “kërcënon” “Djajtë e Kuq”: Edhe ne kemi histori

Klubit të Newcastle i mungon një trofe i rëndësishëm prej vitit të largët 1955, megjithatë këtë rekord negative do të kenë mundësi ta hedhin pas krahëve në finalen e Carabao Cup, të dielën ndaj Manchester United.

Skuadra e drejtuar nga trajneri Eddie Howe duket maksimalisht e motivuar për të ngjyrosur bardhezi stadiumin Wembley teksa këtë sezon “Qymyrxhinjtë” e kanë treguar se mund të shfaqen të barabartë në fushë edhe ndaj emrave më të mëdhenj. Tekniku Howe e thekson këtë pjesë duke u shprehur së fundmi se të tijtë nuk i frikësohen historisë së United ndërsa i premton tifozëve se do të kthehen në qytet me Kupën.

“Nuk më duket aspak e vërtetë mundësia që lojtarët e mi të druhen nga Manchester United për shkak të historisë që ai klub përfaqëson. Ne si staf në fillimin e sezonit, ia bëmë të qartë lojtarëve se do të na duhet të luftojmë për trofe, ndaj ata janë të përgatitur për një situatë të tillë. Është bërë një kohë e gjatë pa trofe dhe ata janë të motivuar, për mua triumfi do të kishte një vlerë të madhe.

Lexo edhe

Aq më shumë pastaj edhe për tifozët që janë shumë të lidhur me klubin, kanë pritur shumë dhe nëpër qytet unë kam parë pasionin e tyre. Ata e duan futbollin dhe unë shpresoj që të rikthehemi me trofeun. Dua të theksoj se pavarësisht kohës së gjatë pa trofe, Newcastle ka një histori të madhe”, u shpreh Howe.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...