Connect with us

Hi, what are you looking for?

Conference League

Fiorentina shkund me “tërmet 6 ballësh” serbët e Cukaricki-t, Frankfurt “shkatërron” HJK/ Plzen kryeson grupin e Ballkanit

Europa Conference League mbylli mbrëmjen e kësaj të enjte raundin e tretë të fazës së grupeve, me sfida që dhuruan spektakël golash.

Fiorentina siguron fitoren e parë në fazën e grupeve të Europa Conference League dhe atë e bën ndaj Cukaricki-t, të cilin e mundi me rezultatin 6-0.

Lexo edhe:

Italianët dominuan gjithë takimi, me golin e parë që u realizua në minutën e 6’ nga Beltran, i cili vetëm katër minuta më pas gjeti sërish rrugën drejt rrjetës, duke dyfishuar avantazhin e ekipit të Italianos.

Në minutën e 29’ Ikone realizoi golin e tretë për Fiorentinën, teksa nëminutën e 36’ skuadra serbe mori një tjetër goditje, pasi Subotic u ndëshkua me karton të kuq dhe la ekipin e tij me dhjetë lojtarë.

Vendasit vazhduan me sulmet, me Sottil që bëri “poker” për Fiorentinën në minutën e 65’, ndërsa Martinez Quarta realizoi golin e pestë të ekipit të tij në minutën e 73’. Në fund takimi u vulos nga Lopez që realizoi golin e gjashtë në minutën e 83’ dhe u shkaktoi “tërmet 6 ballësh” serbëve të Cukaricki-n.

Pas takimit të tretë të fazë së grupeve të Conference League, Fiorentina kryeson Grupin F me pesë pikë, teksa Cukaricki qëndron në vend të fundit me zero pikë.

Entracht Frankfurt fiton me plot gjashtë gola ndaj HJK, në një sfidë që e dominoi të gjithën.

Skuadra gjermane zhbllokoi takimin në minutën e 12’ me Dina Ebimbe, teksa në minutën e 27’ Koch realizoi golin e dytë për skuadrën e tij.

Pjesa e parë solli edhe dy gola të tjerë për vendasit me Marmoush në minutën e 31’ dhe Tuta në minutën e 45+3’.

Në pjesën e dytë u realizuan edhe dy gola të tjerë po nga Frankfurt me Skhiri në minutën e 55’ dhe në fund, në minutën e 89’ Dina Ebimbe vulosi rezultatin 6-0.

Pas kësaj ndeshje Frankfurt renditet në vend të dytë të Grupit G me gjashtë pikë, teksa HJK qëndron në vend të fundit me një pikë.

Sfida e dytë e Grupit C, ku ndodhet edhe Ballkani, ajo mes Dinamo Zagreb dhe Viktoria Plzen u mbyll me fitoren 0-1 të skuadrës çeke, që kryeson grupin me pikë të plota pas tre ndeshjeve të para.

Kjo ndeshje ishte shumë e luftuar, me golin e vetëm që u realizua nga Chory në minutën e 69’, i cili shënoi me penallti.

Pas ndeshjes së tretë të fazës së grupeve, Plzen kryeson Grupin C me nëntë pikë, tekska Dinamo Zagreb, Ballkani dhe Astana ndodhen respektivisht në vend të dytë, tretë dhe katërt me nga tre pikë secili.

Lajme të tjera

Champions League

Me një barazim spektakolar 3-3, Manchester City merr një farë avantazhi ndaj Realit të Madridit, duke qenë se sfidën e kthimit do ta luajë...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

Champions League

E cilësuar si një finale e parakohshme Real Madrid-Manchester City rezultoi e tillë edhe në aktin e parë çerekfinal të Ligës ss Kampionëve. Në...

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...