Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eredivisie

Fitore dramatike për PSV, vendos njeriu i momentin në kohën shtesë

PSV u rikthye te fitorja, duke vuajtur jo pak ndaj Waalwijk. Ekipit nga Eindhoven iu desh që të priste për më shumë se 90 minuta që të shënonte golin e avantazhit, teksa iu desh një 11 metërsh në kohën shtesë për të marrë 3 pikët e radhas, e për t’u vënë sërish në ndjekje Ajax.

Në pjesën e parë skuadra e van Nistelrooij  ishte dominuese, megjithatë nuk kishte fatin me vete, me kapitenin Gakpo i cili dy herë goditi shtyllën. Fillimisht, 23-vjeçari gjeti traversën pas një goditje dënimi, ndërsa pak minuta më vonë shtylla i mohoi sërish festën.

Pjesa e dytë ishte disi më e ekuilibrua, por vendasit përsëri ishin më kërkues dhe Til pati një tjetër mundësi për të shënuar, por përsëri traversa u mohoi golin. Në minuta e fundit, PSV e rriti ndjeshëm ritmin dhe në kohën shtesë Simons mori një goditje në kokë, me gjyqtarin që akordoi penallti. Kapiteni Gakpo mori përsipër ekzekutimin, duke u treguar i saktë për ti dhënë fitoren ekipit të tij. Goli i shtatë për 23-vjeçarin që po shkëlqen në këtë edicion të ri, së bashku me Xavi Simons, pasi të dy bashkë kanë realizuar 13 gola.

Pas këtij suksesi, PSV shkon në kuotën e 15 pikëve, tre më pak se Ajax kryesues e tani mendon për takimin që ka të enjten në Europa League ndaj Arsenal.

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Kylian Mbappe pritet që këtë verë të udhëheqë Francën në Euro 2024, me “Gjelat” që janë ndër kombëtaret pretendente për t’i shkuar turneut deri...