Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Golat e shqiptarëve/ Rroca e Topalli përmbysin skuadrën e Andrea Pirlos (video)

Eduart Rroca shënon golin e parë në sfidën e tij të parë në Superligën e Turqisë. Ekipi ku nga Stambolli (luajnë plot pesë shqiptarë: Eduard Rroca, Kristal Abazaj, Sidrit Guri, Jetmir Topalli dhe Valon Et’hemi) mposhti me përmbysje 1-2 Karagumruk, skuadrën e drejtuar nga legjenda e futbollit italian, Andrea Pirlo, dhe të dy golat u shënuan nga futbollistët shqiptarë.

Vendësit, më fakt, kaluan në epërsi që në minutën e 37-të me Diagne, por kundërpërgjigjja e Istanbulsporit do të vinte në pjesën e dytë. Rroca, i aktivizuar sapo nisi pjesa e dytë në vend të Kabasakal, kërceu bukur me kokë në të 69-tën, pas krosimit të Sarikayas, duke barazuar shifrat. Ish-futbollisti i Luftëtarit dhe Kukësit në Superiore rikthehej në fushë në ndeshjet e kampionatit pas katër muajsh (pësoi një dëmtim të rëndë), teksa për herë të fundit ishte aktivizuar më 2 qershor, kundër Bandirmasporit, në Ligën e Parë të Turqisë.

Vetëm 15 minuta më vonë, Topalli, i asistuar nga Ethemi (kishte vetëm dy minuta në fushë), realizoi golin e përmbysjes së rezultatit (1-2) pas një kundërsulmi vrastar.

Titullar në këtë sfidë, në majë të sulmit të Istanbulsporit, u aktivizua Sidrit Guri, ndërsa Kristal Abazaj qëndroi gjatë gjithë kohës në stol.

Me këtë sukses, Istanbulspori parakalon në renditjen Antalyasporin dhe Karagumrukun, duke shkuar në kuotën e tetë pikëve, në vendin e 13-të.

 

Lajme të tjera

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Kombëtare

“La Casa de Quiz” mbërrin në shtëpinë më të famshme të mbarë Shqiptarisë, “Big Brother VIP2 Albania”. Gazetari i SuprSportit, Gjergji Stefa, kishte përgatitur...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...