Basketboll

Fitorja e 8-të rresht për Brooklyn Nets, nuk ndalet as Milwaukee!

Brooklyn Nets nuk ndalen më dhe formacioni i drejtuar nga trajneri kanadez Steve Nash regjistroi fitoren e tetë radhazi, teksa mundi thellë ekipin e Orlando Magic. Duke lënë mënjanë periodën hapëse Nets dominuan pjesën e mbetur të takimit, duke udhëhequr gjatë gjithë kohës në rezultat. Në New York, në Barclays Center përpara vetëm 327 spektatorëve franchise nga Florida shkoi tre herë në +10 gjatë 12’ të parë, megjithatë ekipi i Brooklyn-it ktheu gjithcka që në pjesën e parë duke shkuar në interval me epërsinë e 18 pikëve. Gjërat precipituan në pjesën e dytë dhe morën përmasa akoma më të mëdha për vendasit, që në castet e fundit madje prekën edhe avantazhin e 40 pikëve. Fitorja e dytë në po kaq përballje në gjashtë javët e fundit dhe e treta radhazi për skuadrën e Brooklyn-it në përballjet ndërmjet tyre.

Falë suksesit 129-92 Nets po shijojnë një ecuri pozitive që i mungonte këtij franchise që nga viti i largët 2006, për më tepër ekipi i drejtuar nga Steve Nash ia doli mbanë për të siguruar fitoren e gjashtë rresht pa sulmuesin kryesor Kevin Durant. Kyrie Irving e mbylli takimin me 27 pikë e 9 asist në dicka më shumë se gjysmë ore lojë, ndërsa James Harden e ndihmoi skuadrën e tij me 20 pikë, 9 topa të rekuperuar dhe 7 asist. Në këtë mënyrë Nets përmirësuan akoma më tepër statistikat duke ngushtuar ndjeshëm diferencën me kryesuesit e Philadelphia 76ers. Brooklyn-i pozicionohet në vendin e dytë në Lindje, me 22 fitore e 12 humbje. Nets kuotohen si favoritë nga bookmakers-at për të triumfuar sivjet në këtë konferencë, sidoqoftë për momentin ekipi i Brooklyn-it mban vendin e dytë gjithashtu edhe në Divizionin e Atlantikut, sepse sic dihet 76ers dhe Nets bëjnë pjesë në të njëjtin grup. Vetë franchise nga Pennsylvania regjistroi fitoren e katërt në pesë ndeshjet e fundit, teksa mposhti pa shumë vështirësi në shtëpi ekipin e Dallas Mavericks.

Ekipi teksan udhëhoqi 15-13 dhe 18-16, megjithatë këto ishin edhe dy rastet e vetme kur miqtë e panë veten në avantazh, në këtë takim. Phila shkoi në pushimin mes pjesëve me epërsinë e 16 pikëve, gjithsesi në vazhdim skuadra e drejtuar nga trajneri veteran Doc Rivers administroi me qetësi avantazhin, për të fituar krejt ndeshjen me shifrat 111-97. Në Wells Fargo Center spikati sërish sulmuesi nga kameruni Joel Embiid me 23 pikë e 9 rebound, ndërkaq vendasit e kufizuan yllin slloven Luka Doncic në vetëm 19 pikë. Te 76ers Ben Simmons dhe Seth Curry e mbyllën mbrëmjen me nga 15 pikë secili, ndërsa veterani Dwight Howard nga stoli kontribuoi me 14 pikë e 8 topa të rekuperuar. Philadelphia aktualisht udhëheq në Lindje me 22 fitore e 11 humbje, por 76ers kanë gjithashtu edhe një ndeshje për të zhvilluar krahasuar me ndjekësit më të afërt të Brooklyn Nets.

Një ndër ndeshjet më të forta të ditës u luajt në Wisconsin, në Fiserv Forum, ku përpara 1.800 të pranishmëve ekipi i Milwaukee Bucks mundi me shumë vështirësi formacionin e Neë Orleans Pelicans. Përfundimisht falë triumfit 129-125 ekipi i drejtuar nga trajneri Mike Budenholzer siguroi fitoren e katërt radhazi për Bucks pas plot pesë humbjeve rresht. Një fitore shumë e rëndësishme për vendasit, për më tepër vetëm tre javë pas humbjes së pësuar në Luizianë, nga skuadra e veteranit Stan Van Gandy.

Lojtari më i vlefshëm i dy sezoneve të fundit Giannis Antetokounmpo shkëlqeu në parket me 38 pikë e 10 rebound, ndërsa në krahun tjetër te Pelicans spikati si zakonisht përzgjedhja e parë e draftit të vitit 2019 Zion Williamson me 34 pikë, ndërkohë një dorë të mirë vendasit e morën edhe nga Khris Middleton që realizoi 31 pikë në 39’ lojë. Milëaukee renditet në vendin e tretë në Lindje me 20 fitore e 13 humbje, ndërkohë në Konferencën e Perëndimit Los Angeles Clippers pësuan humbjen e tretë në pesë sfidat e fundit, teksa u mundën thellë në Tennessee 122-94 nga Memphis Grizzlies. Pavarësisht kësaj disfate ekipi i drejtuar nga trajneri Tyronn Lue klasifikohet në vendin e dytë në Perëndim me 23 fitore e 11 humbje, ndërsa rivalët e Los Angeles Lakers që janë edhe kampionët në fuqi në NBA për momentin renditen një vend më poshtë, me 22 fitore e 11 humbje.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency