Connect with us

Hi, what are you looking for?

Moshat Kuqezi

Flet Bulku: Dy miqësore me shumë vlera, tani synojmë të kualifikohemi në finalet e Europianit U-17!

Bulku
Bulku

Trajneri i Kombëtares U-17, Ervin Bulku, ka analizuar paraqitjen e skuadrës së tij pas dy miqësoreve të zhvilluara me Bosnje-Hercegovinën. Ai ka vlerësuar mundësitë që i janë dhënë për të pasur disa teste radhazi gjatë dy muajve të fundit. Tekniku kuqezi po përgatit skuadrën për sfidat e rëndësishme që kanë muajin mars, ku Shqipëria U-17 do të jetë e impenjuar në ndeshjet e fazë Elite Round të Europianit. Kjo është një arritje shumë e madhe për një ekip kombëtar moshash të Shqipërisë.

Për Bulkun, dy miqësoret me Bosnjen i kanë dhënë mundësi skuadrës të masë forcat me rivalë të fortë e të shohë progresin e bërë gjatë muajve të fundit.

“Këto dy ndeshje miqësore ishin shumë të vlefshme, ashtu si edhe dy ndeshjet e janarit ndaj Turqisë. Dua të falënderoj FSHF-së që na mundësoi të kishim kaq shumë ndeshje miqësore. Janë shumë të rëndësishme, duke qenë se provuam edhe lojtarë të rinj. Pamë edhe gjendjen e skuadrës në mënyrë që të përgatitemi sa më mirë për fazën Elite Round të Europianit. Objektivi ynë kryesor është që ta kalojmë këtë tur e të shkojmë në finalet e Europianit. Bosnja është kualifikuar ashtu si edhe ne në fazën Elite Round, pra është një kundërshtar me potencial njësoj siç do jenë edhe kundërshtarët tanë në Elite Round.

Lexo edhe

Mendoj se kemi zhvilluar dy ndeshje të mira pavarësisht se na mungoi konkretizimi apo goli, pasi rastet për shënim i kemi pasur, madje tre raste të pastra për gol, por na duhet të punojmë në këtë drejtim për aq kohë sa kemi në dispozicion për të arritur ato objektiva që ne kemi si skuadër”, – u shpreh Ervin Bulku për Fshf.org pas ndeshjes së dytë miqësore me Bosnjen, duke theksuar edhe një faktin se objektivi i Shqipërisë është që të kualifikohet për herë të parë në fazën finale të një Europiani për grup-moshat U-17.

“Shpresojmë që të gjithë bashkë të bëjmë të mundur të kualifikohemi në fazën finale të Europianit U-17. Mendoj që me rikthimet e tre lojtarëve të ekipit bazë, që munguan në këto dy miqësore, duke shpresuar që edhe qeveria të na ndihmojë duke miratuar ligjin për të pajisur me pasaporta shqiptare 2-3 lojtarë që ne i kemi evidentuar në seleksionimet e fundit e të cilët kanë dëshirë të veshin fanellën e Shqipërisë, skuadra do të jetë e kompletuar dhe e gatshme për Elite Round”, – tha trajneri i kombëtares U-17, Ervin Bulku, ndër të tjera në prononcimin e tij.

Lajme të tjera

Bundesliga 2

Futbolli gjerman edhe një herë vertetoi se është i çudive të mëdha apo i dramave të sekondave të fundit. Tifozët e skuadrës së njohur...

Lajme

Myrto Uzuni udhëhoqi Granadan drejt ngjitjes në La Liga. Në ndeshjen e fundit të LaLiga2, përballë Leganes (2-0), “bomberi” beratas e zhbllokoi rezultatin në...

Bundesliga

Për veteranin e Bayernit të Mynihut, Thomas Muller, lajmi i shkarkimit nga detyra të dy drejtuesve të lartë, Oliver Kahn dhe Hasan Salihamidzic ishte...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...