Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Formacioni i javës në Kroaci, dy shqiptarë mes më të mirëve

Dy lojtartë shqiptarë janë bërë pjesë e formacionit më të mirë të javës në Kroaci. Lindon Selahi, autor i katër ndeshjeve me kombëtaren shqiptare, u transferua verën e kaluar nga Twente te Rijeka.

Mesfushori 23-vjeçar shkëlqeu në fitoren 0-2 të Rijekës në fushën e Goricas, duke u bërë pjesë e 11-s më të mirë të javës në elitën e futbollit kroat, aty ku me meritë është përfshirë edhe Ermir Sahiti.

23-vjeçari me një të kaluar te Shqipëria U19 dhe U21, zgjodhi të përfaqësojë Kosovën në vazhdim, teksa debutoi me dardanët në muajin qershor. Sahiti zhbllokoi me një eurogol sfidën Hajduk Split-Varazdin (2-1).

Sulmuesi i krahut “shpiku” një roveshatë spektakolare në minutën e 33-të, duke kaluar në avantazh Hajdukun, që mbën vendin e dytë në kampionat. Ky ishte goli i parë sezonal për Sahitin.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...