Futboll

Formacioni i vitit i UEFA-s, dominon Reali i Madridit

Reali i Madridit dominon formacionin e vitit të publikuar nga UEFA.com. Sondazhi i kryer nga faqja online e  qeverisë së futbollit europian ku kanë marrë pjesë plot 800 mijë votues sheh triumfues pesë lojtarë të klubit mbretëror të përzgjedhur për 11-shen më të mirë. Nga lista e gjerë e përbërë më 50 kandidatura shumica e votave shkuan për  futbollistët e Realit, konkretisht për Ramos, Marcelo, Kroos, Modric dhe portugezin Cristiano Ronaldo e nuk është çudi një fakt i tillë pasi viti që lamë pas rezultoi të ishte historik për Los Blancos në triumfet e tyre. Vlerësim kanë marrë edhe lojtarët e Juventusit falë rendimentit në edicionin e shkuar të Champions Leagues ku arritën në finale pikërisht me Madrilenët e Zinedinë Zidane. Kështu janë tre lojtarët e bardhezinjve që shtojnë rradhët e formacionit më të mirë të publikuar nga sondazhi i UEFA-s si ikona Buffon, Alves që sot aktivizohet tek Psg dhe Chiellini. Nga katalanasit e Barcelonës lakohet vetëm emri i argjentinasit Messi, ndërkohë organika plotësohet me dy emra nga Premier League, përkatësisht atë të De Bruyne nga Manchester City dhe Hazard të Chelseat. Sergio Ramos kryeson sondazhin si lojtari më i votuar pasi kapiteni i Los Blancos ka marrë plot 73,7 përqind të votave.

 

To Top