Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Formacioni më i mirë i 2017-ës, UEFA publikon kandidatët

Institucioni më i lartë i futbollit europian, UEFA ka publikuar sot emrat e futbollistëve kandidatë për t’u bërë pjesë e formacionit më të mirë të vitit 2017.

Bashkë me publikimin e listës me 50 futbollistë, UEFA ka hapur edhe votimin për publikun, ndërsa gjithsecili mund të zgjedhë 11-shen e tij të preferuar. Në listën me 50 futbollistë, janë nominuar 5 portierë dhe nga 15 futbollistë për 3 repartet e tjera, ndërsa skema do të jetë ajo 4-4-2.

Bien ë sy faktio se në listën e të nominuarve, plot 11 futbollistë luajnë për skuadrat e Madridit, Atleticon dhe Realin, ndërsa 7 prej tyre luajnë në Serinë A.

Ja emrat e të nominuarve:
Portierë: Gianluigi Buffon (Juventus), David de Gea (Manchester United), Jan Oblak (Atlético), Keylor Navas (Real Madrid) or Manuel Neuer (Bayern).

Mbrojtës: Dani Alves (Juventus – PSG), Dani Carvajal (Real Madrid), Leonardo Bonucci (Juventus – Milan), Giorgio Chiellini (Juventus), Hamil Glik (Monaco), Diego Godín (Atlético de Madrid), Joshua Kimmich (Bayern) , Marcelo (Real Madrid), Benjamin Mendy (Monaco – Manchester City), Thomas Meunier (PSG), Gerard Piqué (Barça), Sergio Ramos (Real Madrid), Alex Sandro (Juventus), Davinson Sánchez (Ajax-Tottenham) and Antonio Valencia (Manchester United).

Mesfushorë: Marco Asensio (Real Madrid), Casemiro (Real Madrid), Dele Alli (Tottenham), Christian Erikssen (Tottenham), Kevin De Bruyne (Manchester City), Fabinho (Monaco), Eden Hazard (Chelsea), Andres Iniesta (Barcelona) ), Isco (Real Madrid), Toni Kroos (Real Madrid), Luka Modric (Real Madrid), Henikh Mkhitaryan (Manchester United), Miralem Pjanic (Juventus), Paul Pogba (Manchester United) and Saul Ñíguez (Atlético de Madrid).

Sulmuesë: Sergio Agüero (Manchester City), Pierre-Emerick Aubameyang (Dortmund), Karim Benzema (Real Madrid), Edinson Cavani (PSG), Paulo Dybala (Juventus), Radamel Falcao (Monaco), Antoine Griezmann (Atlético de Madrid), Harry Kane (Tottenham), Robert Lewandowski (Bayern), Kylian Mbappé (Monaco-PSG), Dries Mertens (Naples), Lionel Messi (Barça), Neymar (Barça-PSG), Cristiano Ronaldo (Real Madrid) and Luis Suárez (Barça).

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Conference League

Ernest Muçi bëhet padyshim protagonisti i mbrëmjes në Conference League, pasi ia doli të shënojë dy herë në ndeshjen e parë në grup mes...