Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kategoria Superiore

Formacioni më i mirë i Superiores, vijon dominimi i Tiranës

Përpunimi i të dhënave të çdo futbollisti pas javës së 16-të të Kategorisë Superiore nuk ka sjellë asnjë ndryshim në formacionin më të mirë të kampionatit, i cili mund të ndryshojë javë pas jave, në varësi të statistikave.

Kështu, portieri më i mirë vijon të jetë Visar Bekaj i Tiranës dhe kjo është e kuptueshme, pasi “gardiani” nga Kosova e ruajti portën të paprekur edhe në derbin e Shqipërisë përballë Vllaznisë.

Në mbrojtje, mbeten të pandryshuara pozicionet e Gurishtës së Vllaznisë në krahun e djathtë, Lulajt (Kukësi) e Hoxhallarit (Tirana) në qendër dhe të Mustës në të majtë (ish-Partizanit, tashmë pjesë e Kukësit. Në mesfushë, statistikat më të mira i kanë Basa (Kukësi), Lushkja (Laçi), Limaj (Tirana) dhe Latifi, ndërsa në sulm Guindo (Laçi) dhe Seferi (Tirana).

Pra, në këtë formacion dominon Tirana me katër elementë, më pas vjen Kukësi me tre futbollistë, por nuk duhet harruar që Musta në këtë formacion është për performancat personale si futbollist i Partizanit. Laçi dhe Vllaznia kanë nga dy përfaqësues.

[quiz-cat id=”297408″]

Lajme të tjera

Merkato

Antonio Conte e kishte një nga dëshirat e merkatos dhe presidenca e Napolit ia ka plotësuar. Alessandro Buongiorno është futbollisti më i ri i...

Premier League

Një tjetër futbollist shqiptar në Premier League. Futbollisti kuqezi, Matteo Dashi, do të jetë pjesë e skuadrës së parë të Crystal Palace duke nisur...

Merkato

Mehdi Taremi është zyrtarisht sulmuesi i ri i Interit. Kampionët e Italisë kanë prezantuar 31-vjeçarin iranian, i cili vjen si lojtar i lirë nga...

Merkato

Milani ka zgjedhur t’i besojë trajnerit Paulo Fonseca stolin për sezonin e ardhshëm, por merkatoja nuk ka nisur të nxehet ende, teksa kjo ka...