Formula 1

Formula 1 rikthehet në gadishullin skandinav, zbulohet shteti që synon të organizojë një garë!

Është padyshim vendi nordik që ka lidhjen më të veçantë me sportin e Formula 1, pasi ka patur dhe ka pilotë në këtë sport. Madje kampionë bote, si Mika Hakkinen dhe Kimi Raikkonen. Gjithsesi, kurrë më parë Finlanda nuk ka organizuar një garë të Formula 1. Për këtë arsye, AKK Motorsport, kompania që kontrollin sportin e motorave dhe garave me makina në Finlandë kërkon të thyejë këtë tabu.Sipas revistës së njohur “Autosport”, pista e përzgjedhur për të organizuar një garë të Formula 1 në Finlandë është ajo e KymiRing, ku në vitin 2020 do të organizohet edhe një garë e Moto GP. “Ne do të vëzhgojmë se si do të shkojnë gjërat në këtë garë me motorë dhe më pas do të vendosim për të hedhur kandidaturën për të mirëpritur edhe një garë të Formula 1”, tha Tatu Lehmuskalio, presidenti i AKK. Hera e fundit që një garë e Formula 1 është zhvilluar në vendet nordike daton në vitin 1978, në Suedi, që është vendi i vetëm që ka mirëpritur një garë të automobilizmit. Në këtë vend u zhvilluan 6 gara radhazi të Formula 1, në vitet 1973-1978.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency