Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

FOTO/ IFFHS shpall portierin më të mirë të 2022-shit, nuk është Martinez e as Bono

Argentina's goalkeeper Emiliano Martinez leaps for a save during the World Cup group C soccer match between Argentina and Mexico, at the Lusail Stadium in Lusail, Qatar, Saturday, Nov. 26, 2022. (AP Photo/Moises Castillo)

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS) ka vlerësuar Thibaut Courtois si portierin më të mirë të vitit 2022.

Courtois fitoi 125 pikë, duke kaluar ‘Dibu’ Martinez, i cili mori 110 vota dhe marokenin Bono, i treti në klasifikim me 55 pikë,

Kjo është hera e dytë që Thibaut Courtois e fiton këtë çmim. Rasti i mëparshëm ishte në vitin 2018 falë paraqitjes së tij të shkëlqyer në Kupën e Botës në Rusi, ku mori Dorezën e Artë të kompeticionit. Courtois barazon Peter Schmeichel me dy çmime IFFHS.

Belgu tashmë ishte shpallur lojtari më i mirë në finalen e Champions League dhe ka marrë trofeun Yashin.

Lajme të tjera

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Kombëtare

“La Casa de Quiz” mbërrin në shtëpinë më të famshme të mbarë Shqiptarisë, “Big Brother VIP2 Albania”. Gazetari i SuprSportit, Gjergji Stefa, kishte përgatitur...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...

Bundesliga

Thomas Tuchel mori drejtimin e Bayern Munich të premten, pas shkarkimit të trajnerit Julian Nagelsmann. Më pak se 24 orë nga zyrtarizimi i tij...