Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

FOTO/ Interi i tripletës: 6 luajnë akoma, çfarë ndodhi me heronjtë zikaltër

Interi u rikthye pas 13 vitesh në finalen e Champions League. Skuadra e fundit italiane që ka fituar trofeun e madh, do të sfidojë Manchester City në finalen e madhe të Stambollit (10 qershor).

Viti 2010 mbetet i paharrueshëm për popullin zikaltër. Interi nën drejtimin e Jose Mourinhos dhe me një grup lojtarësh ku shumica kishin mbërritur në “limitet” e karrierës, fitoi tripletën.

Në finalen e Madridit përballë Bayern Munchen, Diego Milito me dy golat e tij ngjyroste zikaltër kupën me veshë të mëdhenj. Pas 40 vitesh dhe për herë të tretë në histori.

Po ku janë sot dhe çfarë bëjnë heronjtë e tifozëve të Interit?

JULIO CESAR

Braziliani është bërë agjent sportiv pasi e mbylli me futbollin. Aktualisht punon si komentator teknik për ndeshjet e Champions League në Prime Video.

PAOLO ORLANDONI

Portieri i tretë historik i Interit gjatë epokës Mourinho, por jo vetëm. Orlandoni mban postin e trajnerit të portierëve te Sassuolo.

FRANCESCO TOLDO

Pjesë e klubit: ai është përgjegjës për projektet e Inter Campus dhe Inter Forever.

LUCIO

Ish-mbrojtësi i fortë brazilian është larguar nga bota futbollistike pas tërheqjes. Nuk ka zgjedhur të bëhet trajner apo menaxher, të paktën deri tani.

MAICON

U tërhoq nga futbolli në vitin 2021. Pasi vendosi të rikthehej në Itali, duke luajtur me amatorët e Somma dhe Tre Penne.

IVAN CORDOBA

Kolumbiani është një legjendë e Interit. Aktualisht mban postin e drejtorit të zonës sportive të Venezias.

DAVIDE SANTON

Problemet fizike dhe dëmtimet e shumta e detyruan të tërhiqej një vit më parë, duke i dhënë fund aventurës te Roma.

MARCO MATERAZZI

Matrix është larguar nga futbolli, por nuk e ka braktisur akoma lojën e tij të preferuar. Ka hapur një qendër Padeli në Perugia. I është futur botës së biznesit, zotëron edhe një dyqan këpucësh në Milano. Mbetet shumë i lidhur me Interin. Derbin e fundit ndaj Milanit e shijoi si ultras në Curva Sud.

CHRISTIAN CHIVU

Rumuni nisi karrierën e trajnerit pasi vari këpucët në gozhdë. Për momentin drejton skuadrën e të rinjve të Interit.

JAVIER ZANETTI

Kapiteni i përjetshëm i zemrave zikaltër, vijon të jetë pjesë e familjes. Zanetti mban postin e zv presidentit të Interit prej vitit 2014.

GIULIO DONATI

Ishte i ri në vitin 2010. Pjesë e tripletës, edhe pse nuk luajti asnjë sekond në Champions, por mori disa minuta në Kupën e Italisë. 33-vjeçari është pjesë e Monza në Serie A.

RENE KHRIN

Një tjetër lojtar i ri i skuadrës së 13 viteve më parë. Slloveni qëndron pa ekip prej verës së vitit të kaluar, kur i dha fund eksperiencës në Australi me Western United.

WALTER SAMUEL

“Muri” argjentinas nuk është shkëputur nga futbolli. Ishte pjesë e stafit teknik të kombëtares së Argjentinës, fitues të Kupës së Botës Katar 2022.

MCDONALD MARIGA

Ish-mesfushori nga Kenia iu fut politikës pas tërheqjes nga futbolli. 36-vjeçari kandidoi për deputet në zgjedhjet e vitit 2019 në vendlindje.

ESTEBAN CAMBIASSO

Pasi provoi aventurat në Angli (Leicester City) dhe Greqi (Olympiacos) në vitet e fundit të karrierës, argjentinasi u bë komentator televiziv. Aktualisht për Sky Sport.

THIAGO MOTTA

Nuk mund të qëndronte larg futbollit. Është bërë trajner, drejton Bologna në Serie A.

Lexo edhe:

SULLEY MUNTARI

U tërhoq në nëntorin e vitit të kaluar, në moshën 38-vjeçare. Vitin e fundit e kaloi në vendlindje, Gana, me skuadrën e Hearts of Oak.

DEJAN STANKOVIC

Si Thiago Motta, edhe serbi është bërë trajner. Qëndron në stolin e Sampdorias, skuadër që vitin tjetër do të garojë në Serie B.

RICARDO QUARESMA

Portugezi i talentuar luan ende, por pa skuadër për momentin. 39-vjeçari pushon prej korrikut të vitit 2022, kur u nda me Vitoria Guimaraes.

WESLEY SNEIJDER

Një ndër lojtarët vendimtar në arritjen e fitimit të tripletës. Holandezi mbetet një idhull i tifozëve. Bashkë me ta dhe Materazzin e përjetoi rikthimin e Interit në finalen e Champions League. Punon si menaxher dhe komentator televiziv.

GORAN PANDEV

Pas një karriere të gjatë në Itali, sulmuesi maqedonas e mbylli karrierën te Parma gjatë verës së kaluar.

DIEGO MILITO

Ashtu si Julio Cesar, “Princi” është gjithashtu komentator televiziv, për Prime Video.

SAMUEL ETO’O

I vetmi që ka fituar dy tripleta me klube të ndryshme (Barcelona, Inter). Ish-sulmuesi fantastik, aktualisht mban pozicionin e presidentit të federatës së futbollit të Kamerunit, vendit të tij.

MARIO BALOTELLI

Vazhdon luan, por karriera e tij mund të ishte ndryshe, duhet të ishte ndryshe… Për fajin e tij dhe askujt tjetër, është pjesë e Sion në Zvicër.

MARKO ARNAUTOVIC

Tjetër lojtar aktiv. Austriaku vazhdon të shënojë në Serie A. Luan me Bologna dhe ka si trajner Thiago Motta, ish-kolegun e tripletës.

ALEN STEVANOVIC

Sulmuesi i majtë luan në vendlindje, Serbi. Në 2009/2010, ai nuk luajti në Champions League, por vetëm në Kupën e Italisë.

Lajme të tjera

Itali

Nasser Al-Khelaifi është i interesuar për një klub italian. Pronari i PSG-së, po mendon të blejë Sampdorian sipas raportimeve të L’Equipe. Skuadra zhvilloi një...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...

Kategoria Superiore

Ngjarje e rëndë dhe shumë e shëmtuar në përfundim të sfidës Tirana – Bylis 2-2, e luajtur në Rrogozhinë. Pas vërshëllimë së trefishtë për...

Bundesliga

Pasi humbën titullin në mënyrë dramatike në shtëpi, lojtarët e Dortmundit të drejtuar nga trajneri Edin Terzic shkuan për t’u përshëndetur me tifozët, të...