Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

FOTO/ “Jemi ushtarë të Mustafa Qemalit”, tifozët e Galatasarayt dhe Fenerbahces bëhen bashkë

FOTO/ "Jemi ushtarë të Mustafa Qemalit", tifozët e Galatasarayt dhe Fenerbahces bëhen bashkë
FOTO/ "Jemi ushtarë të Mustafa Qemalit", tifozët e Galatasarayt dhe Fenerbahces bëhen bashkë

Anulimi i Superkupës së Turqisë vetëm një orë para se të niste, bëri bujë të madhe në mbarë botën, me Galatasarayn dhe Fenerbahcen që refuzuan të zbrisnin në fushë në Arabinë Saudite, pasi autoritetet nuk futbollistët e dy skuadrave që të dilnin në nxehjen e zakonshme me bluzat ku ishte stampuar imazhi i Mustafa Qemal Ataturkut, i njohur edhe si babai i shtetit turk.

Ndonëse stadiumi ishte duke u mbushur, dy skuadrat komunikuan se nuk do të bëjnë asnjë tolerim dhe ndeshja u anulua, teksa gjesti i Galatasarayt dhe Fenerbahces gjeti mbështetje të madhe në mbarë Turqinë.

Lexo edhe:

Tifozë të të dy skuadrave të Stambollit harruan armiqësitë dhe zbarkuan në aeroport të gjithë bashkë, për të pritur heronjtë e tyre, të cilët u kthyen vetëm në mëngjes nga Arabia Saudite, pa luajtur finalen e Superkupës së Turqisë.

“Jemi ushtarë të Mustafa Qemalit” ishin pankartat që mbanin tifozë të të dy klubeve, që konfirmuan qartë se në momentet kur në lojë është nderi i kombit, janë më të bashkuar se kurrë.

Lajme të tjera

Bundesliga

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Itali

Klubi i Inter bën me dije se Hakan Calhanoglu, regjizori titullar i mesfushës së trajnerit Simone Inzaghi, vuan një mbingarkesë muskulore në kofshën e...

Bundesliga

Julian Nagelsmann mund të rikthehet te Bajerni i Mynihut. Trajneri aktual i Gjermanisë ka kontratë me Federatën deri në korrik, kur do të vlerësohet...