Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

FOTO/ Lewandowski “mban kurorën”, 10 lojtarët që kanë shënuar më shumë në 2022-shin

Këto katër muaj të parë të vitit 2022 kanë zbuluar 10 futbollistët më në formë në elitat e futbollit europian.

I padiskutueshëm është “mbretërimi” i sulmuesit të Bayern Munich, Robert Lewandowski, i cili në 13 ndeshje të luajtura në të gjitha kompeticionet, përfshirë këtu edhe me kombëtaren e Polonisë, ka realizuar plot 15 gola.

Pas polakut, i dyti në listë është ylli i sulmit të Real Madrid, Karim Benzema. Në 12 ndeshje të luajtura në të gjitha garat, francezi ka realizuar 14 herë.

Me podiumin që plotësohet nga një tjetër francez, lojtari më i mirë i momentit te Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe. Mbappe ka shënuar 13 herë në 14 ndeshje të luajtura gjatë 2022-shit, duke lënë në hije pjesën tjetër të “skuadrës së yjeve”.

Jashtë kësaj liste kanë mbetur dy nga emrat më të mëdhenj të historisë së futbollit botëror, Lionel Messi te PSG-ja dhe Cristiano Ronaldo te Manchester United, karriera e të cilëve duket se është drejt “perëndimit”, me të dy sulmuesit që po vuajnë vazhdimisht për të gjetur rrugën drejt rrjetës.

10 lojtarët që kanë shënuar më shumë gola në vitin 2022:

 

 

Lajme të tjera

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...