Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

FOTO/ Shakhtar Donetsk rikthehet në fushë, futbollistët me emra të veçantë mbi shpinë

Futbolli në Ukrainë është ndalur prej gati dy muajsh, që nga nisja e invazionit rus, megjithatë klubi i Shakhtar Donetsk grumbulloi futbollistët në Antalia të Turqisë pak ditë më parë, për të përgatitur “Turin e Paqes”, me disa ndeshje miqësore rreth Europës.

E para prej tyre është luajtur pikërisht mbrëmjen e djeshme në Athinë, përballë vendasve të Olympiacos, e cila ishte edhe ndeshja e parë e Shakhtarit, që prej nisjes së sulmit rus mbi Ukrainë, rreth 50 ditë më parë.

Sfida përfundoi me rezultatin minimal 1-0 për grekët, megjithatë drejtorët sportivë të të dy klubeve pranuan se kjo ishte nga të rrallat ndeshje, ku rezultati kishte kaluar tërësisht në plan të dytë.

Qëllimi i këtij turi ndeshjesh është që të shpërndajë mesazhe paqeje në Ukrainë dhe futbollistët e Shakhtarit kishin gjetur edhe një mënyrë origjinale, duke mbajtur mbi shpinë emrat e qyteteve kryesore ukrainase, në vend të mbiemrave të tyre.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

Sulmuesi kryesor i Italisë në këtë Europian, Gianluca Scamacca foli në konferencë për shtyp para ndeshjes me Shqipërinë. Lojtari që aktivizohet me Atalantën në...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...