Tenis

Bie Belgjika, Franca “rrëmben” Kupën Davis

Kupa Davis për Vitin 2017 vishet me tre ngjyra, blu, të bardhë dhe të kuqe. Franca fitoi për herë të 10-t në historinë e saj këtë kompeticion pasi triumfoi 3-2 me ndeshje ndaj Belgjikës për meritë edhe të Lucas Pouille që në sfidën e fundit dhe atë që vendosi fatet e trofeut mposhti Steve Darcis. Një sukses i merituar i Francës dhe që nuk lë vend për interpretime pasi Pouille tregoi gjithë klasin e tij duke fituar 3-0 me sete me shifrat 6-3 6-1 6-0. Ishte e pritshëm suksesi i francezëve në këtë edicion të Kupës Davis duket patur parasysh faktin që në finalen e madhe përballë ishte Belgjika. Pas 16 vitesh mungesë përfaqësuesja e “gjelave”, triumfoi sërish në këtë kompeticion. Finalja e 5-t nuk kishte pothuajse fare histori, pasi numri 18 i botës, Lucas Pouille ishte i papërballueshëm për Darcis. David Goffin bëri gjithçka kishte në dorë për ta çuar trofeun e Kupës Davis në Belgjikë pasi fitoi dy sfidat e tij respektive, takimin e parë ndaj Lucas Pouille, 3-0 me sete dhe sfidën e 4-t të finales ndaj Jo Wilfried Tsongas me të njëjtat shifra. Por numri 7 i botës i cili po kalon një moment të artë në karrierën e tij nuk u mbështet nga shokët e skuadrës pasi Darcis humbi të dyja sfida e tij në lojën teke ndërsa Bemelmans dhe De Loore u mposhtën në lojën dyshe nga Gasquet e Herbert. Në Lille pas pikës së fundit të fituar nga Pouille ndaj Darcis me marsejezën e famshme në sfond të gjithë protagonistët bashkë me tifozët shpërthyen në lot gëzimi për një sukses të merituar të Francës në Kupën Davis.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency