Futboll

FSHF diplomon brezin e parë të video-analistëve

Federata Shqiptare e Futbollit ka zhvilluar ditën e sotme ceremoninë e diplomimit të brezit të parë të video-analistëve, të cilët janë produkt i kursit që ka organizuar Departamenti i Analizës, Inovacionit dhe Skautizimit.

Video-analisti është një profesion i ri që ka lindur vitet e fundit në futbollin europian dhe atë botëror. Këtij trendi zhvillimor i është bashkuar dhe Federata Shqiptare e Futbollit e cila ka vendosur që nëpërmjet Departamentit më të ri që është krijuar, ti ofrojë klubeve mundësinë të kenë një video-analist në stafet teknike. Kursi për klubet e Kategorisë Superiore dhe Kategorisë së Parë ishte falas, i mbuluar me shpenzimet e FSHF, dhe në të sollën përfaqësues klubet e Tiranës, Teutës, Partizanit, Skëndërbeut, Dinamos, Turbinës, Besës dhe Apolonisë, respektivisht katër nga Superiorja dhe katër nga Kategoria e Parë. Video-analistët. Në të njëjtën kohë me kurset e ofruara, Federata e Futbollit ka vendosur në dispozicion të klubeve dhe llogari personale në platformën Wyscout ku klubet mund të ndjekin lojtarë, të lexojnë dhe marrin të dhëna për klubet kundërshtare dhe gjëndjen e lojtarëve të tyre gjatë të gjithë sezonit futbollistik.

I kënaqur për këtë hap të parë është shfaqur edhe Alarico Rosi, drejtuesi i Departamentit të Analizës, Inovacionit dhe Skautizmit, i cili shikon një perspektivë shumë të mirë në lidhje me përdorimin e teknollogjisë dhe video-analizës në klubet tona. “Kënaqësi që mbyllën me sukses këtë kurs të parë, i cili është një hap cilësor përpara jo vetëm për Federatën, por për të gjithë futbollin shqiptar, duke parë që ka nisur revolucioni teknollogjik në Shqipëri me prezantimin e Departmanetit, përfundimit e kursit të parë të dedikuar për klubet dhe tani mund të themi që kemi video-analistët e parë të cerifikuar. Ne këtë proces formimi dhe edukimi do ta hapim për të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të punojnë në botën e futbollit nëpërmjet detyrës së video-analistit, proces që do të sjellë përfshirjen në rregullore të licensimit të pozicionit të analistit nga sezoni 2021-2022. Ky projekt për këtë Departament ka lindur në gushtin e vitit të shkuar, i kërkuar me ngulm nga Presidenti Duka që ka investuar shumë për të sjellë falas për klubet shqiptare platformën më të madhe në botë të kërkimit të lojtarëve dhe analizën e të dhënave. Në brendësi të këtij projekti është edhe kursi i formimit të video-analistëve, të cilët më pas mund të punojnë si për Federatën Shqiptare të Futbollit ashtu edhe për klubet. Puna e këtij departamenti është një pjesë e projektit që kemi për reformimin dhe rritjen e futbollit shqiptar. Ky është një hap i parë shumë i mirë dhe një sinjal i mirë sepse nga tani ka klube që mund të zhvillojnë punën e tyre mbi skuadrën dhe lojtarët mbi të dhëna objektive dhe jo vetëm të bazuar nga paraqitja në një ndeshje”, ka përfunduar Rossi pronocimin e tij për FSHF.tv.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency