Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Fund emocionues në “Ataturk”, Besiktasi triumfon në finalen e Kupës së Turqisë

Fund emocionues në "Ataturk", Besiktasi triumfon në finalen e Kupës së Turqisë

Besiktas triumfon në Kupën e Turqisë. Klubi turk ku aktivizohen edhe shqiptarët Ernest Muçi e Milot Rashica, ia doli të triumfojë në finalen e transmetuar në SuperSport ndaj Trabsonzporit dhe të ngrejë lart për herë të 11 në histori trofeun e Kupës së Turqisë.

Në stadiumin “Ataturk” ishte Trabzonspori i Enis Bardhit që gjeti golin e avantazhit me anë të Onuachu në minutën e 13’, ndërsa Besiktas barazoi me Ghezzal në shtesën e pjesës së parë, për të shkuar me rezultatin 1-1 në dhomat e zhveshjes.

Pjesa e dytë ishte edhe më emocionuese, me Besiktas që gjeti golin e avantazhit me Ucan në minutën e 54-t, ndërsa fundi u bë edhe më interesant.

Ishte Pepe që shënoi golin e barazimit për Trabzonspor në minutën e 89’, por kur dukej se finalja do t’i drejtohej shtesës, Al Musrati shënoi një gol mjaft të bukur nga distanca dhe i dha suksesin Besiktasit.

Lexo edhe:

Vlen të theksohet se Ernest Muçi ishte titullar te Besiktas dhe u zëvendësua vetëm në shtesë, ndërsa Rashica erdhi nga stoli për të luajtur disa minuta. Titullar edhe Enis Bardhi te Trabzonspor, që mbetet në kuotën e 9 sukseseve në Kupë, ndërsa Besiktas e fiton këtë trofe për herë të 111 dhe është e dyta në listë, pas Galatasarayt, që e ka fituar plot 18 herë.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Bundesliga

Borussia Dortmund nuk humb kohë, teksa vetëm pak orë pas largimit të trajnerit Edin Terziç, emëron edhe pasuesin e tij. Turku Nuri Sahin do...