Boks

Fury rikthehet në ring, ndeshet në Londër

Tyson Fury do të riklthehet në ring në datën 23 prill ku do të kërkojë mbrojtjen e titulli WBC ndaj Dillian Whyte në stadiumin e Wembley. Boksieri do të rikthehet në Britaninë e Bashkuar që nga korriku i vitit 2018, ku do të këkrojë që të regjistrojë një tjetër fitore, ndaj një rivali që ka shumë pritshmëri.

Whyte nënshkroi kontratën e tij në fillim të kësaj jave që i hap udhë një përballje kundër Fury, Promovuesi Frank Warren fitoi të drejtën për të organizuar e këtij dueli duke bërë një oferte rekord prej 41 milionë dollarësh amerikanë, një shifër e parezistueshme.

Warren njoftoi të premten pasdite se rivalët britanikë do të përballen në stadiumin kombëtar të futbollit anglez. Për herë të fundit që Fury është ndeshur në Mbretërinë e Bashkuar mposhti Francesco Pianeta në Belfast gati katër vjet më parë. Diçka e tillë për shkak se kishte një kontratë që ndeshjet e tij ti zhvillotne në Shtete e Bashkiara të Amerikës, ku dhe u shpall kampion bote duke ndaluar Deontay Wilder në shkurt 2020 në Las Vegas.

Tetorin e kaluar arriti të ruajë titullin e tij botëror në një garë amerikanit, i cili u eliminua në raundin e 11-të. Whyte në anën tjetër nuk ka dueluar që nga marsi i kaluar, kur ai u hakmor për një humbje të papritur ndaj veteranit rus Alexander Povetkin në Gjibraltar për t’u bërë edhe një herë pretendenti numër një i renditur në WBC e tashmë do të këkrojë që të mposhtë Fury.

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency