Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Futbollistët më të shpejtë në botë, Broja “djeg” disa emra të rëndësishëm

Cilët janë futbollistët më të shpejtë në botë? Faqja e specializuar speedsdb.com është kujdesur për të zbuluar renditjen kurioze të sprinterëve më të mirë në futboll.

Vetëm një lojtar i Serisë A shfaqet në top- 30, ndërkohë që podiumi është befasues, me kylian Mbappe që rezulton të jetë lojtari i tretë më i shpejtë, pasi janë dy futbollistë të Premier League-s që e djegin me “fotofinish”.

Lexo edhe:

Mes sprinterëve të futbollit rezulton edhe sulmuesi i Kombëtares Shqiptare Armando Broja, i 18-të më këtë renditje të veçantë, duke lënë pas emra si Hakimi, En-Nesiry dhe Joao Mario.

Renditja nga vendi i 30-të tek i pari

30.Galeno (Porto): 34,71 km/h

29.Marcos Llorente (Atletico Madrid): 34,71 km/h

28.Victor Kristiansen (Leicester): 34,71 km/h

27.Calvin Bassey (Ajax): 34,90 km/h

26.Carmona (Elche): 34,90 km/h

25.Hudson-Odoi (Bayer Leverkusen): 34,90 km/h

24.Diego Dalot (Manchester United): 34,90 km/h

23.En-Nesyri (Siviglia): 34,90 km/h

22.Zaidu (Porto): 35,0 km/h

21.Hakimi (PSG): 35,0 km/h

20.Joao Mario (Porto): 35,10 km/h

19.Buchanan (Brugge): 35,10 km/h

18.Broja (Chelsea): 35,30 km/h

17.Reinildo (Atletico Madrid): 35,40 km/h

16.Vinícius JR. (Real Madrid): 35,40 km/h

15.Rafa Silva (Benfica): 35,90 km/h

14.Haaland (Manchester City): 36,04 km/h

13.M. Diaby (Bayer Leverkusen): 36,10 km/h

12.Adeyemi (Borussia Dortmund): 36,1 km/h

11.A. Garnacho (Manchester United): 36.20 km/h

10.Nuno Tavares (Olympique Marsiglia): 36,21 km/h

9.Alphonso Davies (Bayern Monaco): 36,21 km/h

8.F. Valverde (Real Madrid): 36,30 km/h

7.Leao (Milan): 36,50 km/h

6.Adama Traoré (Wolverhampton): 36,60 km/h

5.Dembélé (Barcellona): 36,60 km/h

4.Mudryk (Chelsea): 36.63 km/h

3.Mbappé (PSG): 37,90 km/h

2.Nuñez (Liverpool): 38.00 km/h

1.Botman (Newcastle): 39.21 km/h

 

 

Lajme të tjera

Euro 2024

Skuadra kombëtare zhvilloi sot stërvitjen e parë në “Shtëpinë e Futbollit” dhe të parën nën drejtimin e brazilianit Sylvinho. Kuqezinjtë kanë filluar përgatitjet për...

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...