Angli

Klopp mbështet futbollistin “gay”: Ishte fillim i mbarë, shpresoj ta ndjekin edhe të tjerët

Pas vendimit të guximshëm të Jake Daniels, futbollist i Blackpoolit, për të pranuar publikisht se është homoseksual (i pari futbollist që e pranon hapur në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 1990), kanë reaguar shumë figura të rëndësishme të futbollit. Pas fitores me përmbysje ndaj Southamptonit, për këtë temë foli edhe trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp.

“Fantastike që ai është mjaft i guximshëm për ta bërë këtë në moshën 17-vjeçare, është absolutisht e jashtëzakonshme. Kur e pashë duke folur, nuk mund ta besoja që ishte 17 vjeç, pa dyshim që është një djalë shumë i pjekur. I gjithë komuniteti i futbollit do ta mbështesë, jam 100 për qind i sigurt. Kur ai po fliste, më pëlqeu se si  artikuloi mesazhin. Nuk donte të fshihej më, ishte saktësisht mënyra e duhur për ta bërë. Nuk e njoh atë, por jam vërtet krenare për të.

Më tej, 54-vjeçari inkurajoi futbollistët e tjerë homoseksualë që të mos druhen, por ta pranojnë hapur atë që ndiejnë.

“Ishte një hap i rëndësishëm një fillim i mbarë në vitin 2022. Tani shpresoj që të tjerët ta ndjekin dhe mund ta bëjnë gjithashtu. Kjo do të ishte absolutisht e jashtëzakonshme. Ishte një lëvizje e mahnitshme nga adoleshenti, është e mrekullueshme të shohësh se sa shumë mbështetje ka marrë nga bota e futbollit. Fatkeqësisht, ka pasur edhe reagime me urrejtje, por sa më shumë njerëz të tregojnë dashuri, aq më shumë do të mbytet ndjenja e urrejtjes. Shpresojmë që njerëzit të jenë më tolerantë dhe më pranues.”

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Real Madrid
38
26
8
4
80
31
+49
86
2Barcelona
38
21
10
7
68
38
+30
73
3Atletico Madrid
38
21
8
9
65
43
+22
71
4Sevilla
38
18
16
4
53
30
+23
70
5Real Betis
38
19
8
11
62
40
+22
65
6Real Sociedad
38
17
11
10
40
37
+3
62
7Villarreal
38
16
11
11
63
37
+26
59
8Athletic Club
38
14
13
11
43
36
+7
55
9Valencia
38
11
15
12
48
53
-5
48
10Osasuna
38
12
11
15
37
51
-14
47
11Celta de Vigo
38
12
10
16
43
43
0
46
12Rayo Vallecano
38
11
9
18
39
50
-11
42
13Elche
38
11
9
18
40
52
-12
42
14Espanyol
38
10
12
16
40
53
-13
42
15Getafe
38
8
15
15
33
41
-8
39
16Mallorca
38
10
9
19
36
63
-27
39
17Cadiz
38
8
15
15
35
51
-16
39
18Granada
38
8
14
16
44
61
-17
38
19Levante
38
8
11
19
51
76
-25
35
20Deportivo Alavés
38
8
7
23
31
65
-34
31


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency