Angli

Futbollisti anglez del hapur: Le të më njohin të gjithë, jam gay!

“Dua që të gjithë të njohin versionin tim të vërtetë, jam gay”, janë këto fjalët e Jake Daniels, futbollistit 17-vjeçar të Blackpool, klub i Championship në Angli. Sulmuesi që në këtë sezon debutoi me skuadrën e parë të Blackpool, nëpërmjet faqes zyrtare të klubit ka gjetur hapësirën për të komunikuar të vërtetën e tij.

“Sa i takon fushës së lojës, ky sezon për mua ka qenë fantastik. Firmosa kontratën e parë si profesionist, ndërsa në sektorin e të rinjve shënova 30 gola duke arritur shumë suksese. Por, sa i përket aspektit jashtë fushës së lojës, unë kam fshehur veten time të vërtetë. Kam gjithë jetën time që e di se jam gay dhe tani mendoj se jam gati ta ndaj këtë me të gjithë. Për të guxuar dhe zbuluar seksualitetin tim jam inspiruar nga sportistë si Josh Cavallo, Matt Morton apo edhe atletë të tjerë. Kam mbështetje të madhe nga familja, klubi dhe menaxheri im.

Edhe shokët në sektorin e të rinjve janë treguar mbështetës dhe më kanë shtyrë të flas të vërtetën para të gjithë botës. E urreja faktin se duhet të gënjeja dhe të fshihesha për të gjithë jetën. Unë dua të jem një model, ndoshta ka nga ata të cilët nuk ndihen rehat për të folur të vërtetën. Por, i them të gjithëve të mos ndryshojnë dhe të tregohen vetvetja, kjo është më e rëndësishmja”, u shpreh Daniels.

Sakaq, Daniels është futbollisti i parë që flet hapur për seksualitetin e tij nga viti 1990, teksa në atë kohë ishte Justin Fashan, ish-lojtari i West Ham.

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

Ligue 1 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Auxerre
0
0
0
0
0
0
0
0
2Lille
0
0
0
0
0
0
0
0
3Lorient
0
0
0
0
0
0
0
0
4Monaco
0
0
0
0
0
0
0
0
5Nantes
0
0
0
0
0
0
0
0
6Nice
0
0
0
0
0
0
0
0
7PSG
0
0
0
0
0
0
0
0
8Strasbourg
0
0
0
0
0
0
0
0
9Ajaccio
0
0
0
0
0
0
0
0
10Angers SCO
0
0
0
0
0
0
0
0
11Brest
0
0
0
0
0
0
0
0
12Clermont
0
0
0
0
0
0
0
0
13Montpellier
0
0
0
0
0
0
0
0
14Reims
0
0
0
0
0
0
0
0
15Troyes
0
0
0
0
0
0
0
0
16Olympique Marseille
0
0
0
0
0
0
0
0
17Toulouse
0
0
0
0
0
0
0
0
18Lens
0
0
0
0
0
0
0
0
19Rennes
0
0
0
0
0
0
0
0
20Olympique Lyonnais
0
0
0
0
0
0
0
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency