Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Futbollisti më i mirë togolez “var këpucët në gozhdë”

Futbollisti më i mirë togolez, Adebayor
Futbollisti më i mirë togolez, Adebayor

Emmanuel Adebayor ka vendosur të varë këpucët në gozhdë dhe të tërhiqet nga bota e futbollit. Sulmuesi togolez lajmëroi së fundmi përmes një postimi në Instagram.

“Karriera ime si futbollist ka qenë një udhëtim i jashtëzakonshëm. I falënderoj gjithë tifozët që kanë qenë përgjatë këtij rrugëtimi. Jam mirënjohës për gjithçka dhe i emocionuar për atë që do të vijë”.

Lexo edhe:

  1. VIDEO/ Stërvitje intensive, te Kombëtarja punojnë pa pushim për sfidën me Poloninë
  2. Momente gazmore/ Sylvinho s’i kursehet Abrashit, “hakmerret” Cikalleshi (VIDEO)
  3. VIDEO/ Messi del për darkë, çmenduri çfarë bëhet jashtë restorantit në Buenos Aries
  4. “Divorcohen” Tottenham-Conte, mungon vetëm zyrtarizimi

I lindur në vitin 1984, Adebayor është lojtari më i madh Togolez i të gjitha kohërave. Në karrierë futbollisti ka shënuar 207 gola në 593 prezenca, nga të cilët 97 gola në 242 prezenca në Premier League.

Është gjithashtu edhe kryegolashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Togos me 26 gola në 65 ndeshje me kombëtaren e vendit të tij. Mes të tjerave Adebayor është nderuar 5 herë si lojtari më i mirë i vitit në vendin e tij, ndërsa në 2008 fitoi çmimin si futbollisti më i mirë afrikan i vitit.

Lajme të tjera

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Kombëtare

Emisioni Analizë Kuq e Zi, nën moderimin e Sokol xhihanit, publikoi sipas statistikave atë që konsiderohet si formacioni më i mirë i mundshëm i...

Kategoria Superiore

Tirana vijon përgatitjet për të kompletuar skuadrën në prag të turit eliminator të Conference League, teksa pas konfirmimit të trajnerit Orges Shehi në pankinë,...