Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Gati 3 milionë bileta të shitura, përfitim rekord në “Katar 2022”

Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Group A - Qatar v Ecuador - Al Bayt Stadium, Al Khor, Qatar - November 20, 2022 General view during the opening ceremony REUTERS/Pawel Kopczynski

Numri i biletave të shitura për Kupën e Botës “Katar 2022” deri tani është 2.95 milionë. UEFA ka njoftuar sot se në përfundim të turneut të ardhurat e siguruara nga shitja e biletave do të arrijnë në 7.2 miliardë euro.

Këto janë të ardhurat e krijuara në katër vjet nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit dhe tejkalojnë vlerësimin fillestar me një miliard. Presidenti Gianni Infantino u shfaq i gëzuar para 211 anëtarëve të FIFA-s për arritjen e këtyre shifrave “pavarësisht Covid-it dhe krizave të ndryshme që po ndodhin në botë”.

Katari tashmë ka shitur më shumë bileta se Rusia, e cila shiti 2.4 milionë në Kupën e Botës 2018.

Më shumë bileta blenë tifozë nga Katari, Arabia Saudite, Shtetet e Bashkuara, Meksika, Britania e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe, Argjentina, Franca, India dhe Brazili.

 

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...