Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

“Giro d’Italia”, triumfon slloveni Primoz Roglic

MONTE LUSSARI, ITALY - MAY 27: Primož Roglič of Slovenia and Team Jumbo-Visma sprints during the 106th Giro d'Italia 2023, Stage 20 a 18.6km individual climbing time trial stage from Tarvisio 750m to Monte Lussari 1744m / #UCIWT / on May 27, 2023 in Monte Lussari, Italy. (Photo by Tim de Waele/Getty Images)

Me përfundimin e etapës së 21-të (126 km, me karakter urban), ul siparin edicioni i radhës i Xhiros së Italisë. Triumfator në këtë rreth çiklistik doli slloveni Primoz Roglic (Jumbo-Visma), ndërsa uellsiani Geraint Thomas (Ineos -Grenadiers) u rendit i dyti me vetëm 14 sekonda distancë nga njëri-tjetri.

Për herë të parë në historinë e Xhiros së Italisë, që nga edicioni i pare (1909), një portugez, João Almeida, 24 vjeç, u ngjit në podium me 1 minutë e 15 sekonda larg fituesit.

Lexo edhe:

Etapa e fundit u vendos në sprint dhe me një mbërritje peloton, e shënuar nga rënia e dhunshme e gjermanit Pascal Ackerman, 29 vjeç (Bora-Hangsrohe) në vijën e finishit.

I pari e kaloi vijën veterani britanik (38 vjeç) Mark Cavendish (Astana-Kazakistan).

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Conference League

Ernest Muçi bëhet padyshim protagonisti i mbrëmjes në Conference League, pasi ia doli të shënojë dy herë në ndeshjen e parë në grup mes...