Francë

Giroud “bomber” i Francës, shumë pranë rekordit të Thierry Henry

Ndeshjet miqësore shpesh u shërbejnë përfaqësuesve dhe trajnerëve të tyre të eksperimentojnë me skemat apo lojtarë të rinj, por gjithashtu, për lojtarët me eksperiencë, shërbejnë për të përmirësuar numrat e tyre. Këtë gjë e ka shfrytëzuar në maksimum sulmuesi i Milan-it, Oliver Giroud, i cili në dy ndeshjet e fundit me “Gjelat” ka shënuar dy gola, duke ndryshuar dhe përmirësuar numrat e tij me Francën.

35-vjeçari me dy rrjetat ndaj Bregut të Fildishtë dhe Afrikës së Jugut, ka prekur shifrën e 48 golave dhe tani është vetën 3 gola larg rekordmenit dhe golashënuesit më të mirë të Francës, Thierry Henry, i cili mban “podiumin” me 51 rrejta në 123 prezenca.  Giroud po kalon një sezon fantastik në aspektin personal, pasi edhe me Milan-in ka arritur të bëjë mirë, me 11 gola në të gjitha kompeticionet, 8 prej tyre në kampionat, aty ku “kuqezinjtë” kryesojnë renditjen në Serie A.

Oliver Giroud përfitoi nga dëmtimi i Karim Benzema, duke luajtur në total 154 minuta në dy takimet miqësore, nga të cilat jo vetëm ka përmirësuar numrin e golave, por edhe të prezencave me përfaqësuesen. Giroud numëron 112 ndeshje me Francën, i pesti në listë, (pas, Thuram, Lloris, Henry dhe Desailly) ndërsa tani objektivi i tij real do të jetë barazimi dhe vendosja e një rekordi të ri në listën e golashënuesve, pasi mundësitë janë, duke marrë parasysh që në këtë vit kalendarik do të luhet edhe Kupa e Botës dhe me formën e treguar në këtë edicion, ishi i Chelsea-t dhe Arsenal-it do të ketë një ftesë të sigurt nga trajneri Deschamps, me sulmuesin që këtë mundësi dhe moment do të kërkojë ta shfrytëzojë në maksimum.

Giroud është pjesë e përfaqësueses franceze nga viti 2011 dhe në Rusi, në vitin 2018, Oliver vendosi “duart” te trofeu i Kupës së Botës.

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Real Madrid
38
26
8
4
80
31
+49
86
2Barcelona
38
21
10
7
68
38
+30
73
3Atletico Madrid
38
21
8
9
65
43
+22
71
4Sevilla
38
18
16
4
53
30
+23
70
5Real Betis
38
19
8
11
62
40
+22
65
6Real Sociedad
38
17
11
10
40
37
+3
62
7Villarreal
38
16
11
11
63
37
+26
59
8Athletic Club
38
14
13
11
43
36
+7
55
9Valencia
38
11
15
12
48
53
-5
48
10Osasuna
38
12
11
15
37
51
-14
47
11Celta de Vigo
38
12
10
16
43
43
0
46
12Rayo Vallecano
38
11
9
18
39
50
-11
42
13Elche
38
11
9
18
40
52
-12
42
14Espanyol
38
10
12
16
40
53
-13
42
15Getafe
38
8
15
15
33
41
-8
39
16Mallorca
38
10
9
19
36
63
-27
39
17Cadiz
38
8
15
15
35
51
-16
39
18Granada
38
8
14
16
44
61
-17
38
19Levante
38
8
11
19
51
76
-25
35
20Deportivo Alavés
38
8
7
23
31
65
-34
31


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency