Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Gjermania përgatit homazhet për “Kaiserin” në ndeshjen hapëse të “Euro 2024”

Ish-futbollisti i famshëm gjerman, Franz Beckenbauer, një nga simbolet më të mëdha të futbollit botëror, i cili u nda nga jeta më 7 janar të këtij viti, do të nderohet në ceremoninë e hapjes së Euro 2024, këtë të premte, në “Allianz Arena”, në Mynih, para ndeshjes Gjermani-Skoci.

Dy kapitenët e skuadrave kampione evropiane gjermane, Bernard Dietz (1980) dhe Jürgen Klinsmann (1996), do të shoqërojnë bashkëshorten e Beckenbauerit, Heidi, në prezantimin e Kupës “Henri Delaunay” në fushë.

Në ceremoni do të jenë edhe përfaqësues të tri skuadrave gjermane që fituan Kampionatin Evropian, në vitin 1972 dhe 1980, si Gjermania Perëndimore, dhe në vitin 1996, me një ekip tashmë të bashkuar.

Beckenbauer, i konsideruar si një nga futbollistët më të mirë në histori dhe i mbiquajtur Kaiser (Perandor), ishte kapiteni i Republikës Gjermane në Kampionatin Evropian të vitit 1972, një kompeticion në të cilin gjermanët mundën ish-Bashkimin Sovjetik në finale (3-0 ).

“Kaiseri” gjithashtu mori pjesë si lojtar në triumfin e Gjermanisë në Kupën e Botës 1974, të mbajtur në tokën gjermane dhe, si trajner, udhëhoqi ekipin drejt fitores në 1990.

Si lojtar i Bayernit Beckenbauer fitoi tri Kupa të Kampionëve për Klube (1973/74, 1974/75 dhe 1975/76), gjashtë kampionate gjermane, pesë si lojtar dhe një si trajner.

Lexo edhe:

Euro 2024 zhvillohet mes 14 qershorit dhe 14 korrikut, në Gjermani, në atë që është hera e dytë që vendi organizon kompeticionin, pasi e kishte bërë këtë në vitin 1988, atëherë si Gjermania Perëndimore.

Edicioni i 17-të i Kampionatit Evropian fillon këtë të premte me ndeshjen hapëse mes skuadrës nikoqire dhe Skocisë (20:00), në grupin A ku bëjnë pjesë edhe Hungaria dhe Zvicra.

Portugalia është pjesë e Grupit F, me Çekinë që do të përballet më 18 qershor, Turqinë (22) dhe Gjeorgjinë (26).

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...

Euro 2024

Trajneri i Spanjës, Luis De La Fuente tha për mediet në prag të ndeshjes ndaj Shqipërisë që luhet këtë të hënë për llogari të...