Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Pezullohet ekstradimi i Morinës në Serbi

Ismail Morina realizon fitoren e parë në betejën e tij ligjore për të mos u ekstraduar në Serbi. Gjykata e Lartë në Zagreb vendosi paraditen e së premtes që t’i kthejë për rigjykim gjykatës së Shkallës së parë në Dubrovnik vendimin fillestar të saj, i cili shprehej në favor të ekstradimit. Edhe pse ky nuk është një vendim përfundimtar mbi cështjen padyshim që mund të konsiderohet një akt në favor të Morinës dhe përpjekjes së autoriteve shqiptare për të evituar ekstradimin e kërkuar nga organet serbe.

Edhe pse, për momentin, mungon vendimi i zbardhur i Gjykatës së Lartë, dihet botërisht se një cështje rikthehet për gjykim kur evidentohen shkelje proceduriale apo ligjore në vendimin fillestar. Ismail Morina ndodhet i arrestuar në Kroaci që prej Qershorit të kaluar dhe paralelisht me procesin gjyqësor ndaj tij po zhvillohen edhe përpjekje diplomatike apo mes dy qeverive për të evituar ekstradimin në Serbi ku Morina mund t’i nënshtrohet një gjykimi të parregullt, një vendimi politik apo deri t’i rrezikohet edhe jeta. Ministria e Drejtësisë në Shqipëri si dhe Federata Shqiptare e Futbollit janë angazhuar intensivisht gjatë kësaj kohe duke dhënë ndihmën e tyre me furnizimin e dokumenteve ligjore apo fakteve në ndihmë të kauzës së Ismail Morinës.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Kategoria Superiore

Kastrioti ka kryer tri përforcime në ditën e fundit të merkatos. Klubi krutan ka siguruar shërbimet e Arturo Reginaldos, Moustapha Camara dhe Stuart Gjetës....

Kategoria Superiore

Pas dy vitesh në Turqi mes Superligës dhe Ligës së Parë ku u aktivizua me Menemenspor dhe Boluspor, Gentian Selmani rikthehet në Abissnet Superiore....