Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Pezullohet ekstradimi i Morinës në Serbi

Ismail Morina realizon fitoren e parë në betejën e tij ligjore për të mos u ekstraduar në Serbi. Gjykata e Lartë në Zagreb vendosi paraditen e së premtes që t’i kthejë për rigjykim gjykatës së Shkallës së parë në Dubrovnik vendimin fillestar të saj, i cili shprehej në favor të ekstradimit. Edhe pse ky nuk është një vendim përfundimtar mbi cështjen padyshim që mund të konsiderohet një akt në favor të Morinës dhe përpjekjes së autoriteve shqiptare për të evituar ekstradimin e kërkuar nga organet serbe.

Edhe pse, për momentin, mungon vendimi i zbardhur i Gjykatës së Lartë, dihet botërisht se një cështje rikthehet për gjykim kur evidentohen shkelje proceduriale apo ligjore në vendimin fillestar. Ismail Morina ndodhet i arrestuar në Kroaci që prej Qershorit të kaluar dhe paralelisht me procesin gjyqësor ndaj tij po zhvillohen edhe përpjekje diplomatike apo mes dy qeverive për të evituar ekstradimin në Serbi ku Morina mund t’i nënshtrohet një gjykimi të parregullt, një vendimi politik apo deri t’i rrezikohet edhe jeta. Ministria e Drejtësisë në Shqipëri si dhe Federata Shqiptare e Futbollit janë angazhuar intensivisht gjatë kësaj kohe duke dhënë ndihmën e tyre me furnizimin e dokumenteve ligjore apo fakteve në ndihmë të kauzës së Ismail Morinës.

Lajme të tjera

Francë

Historia mes Paris Saint-Germain dhe Kylian Mbappe duket se ka marrë fund njëherë e përgjithmonë. Trajneri Luis Enrique, vendosi ta zëvendësonte sulmuesin në minutën...

La Liga

Emmanuel Petit dha një intervistë për mediat spanjolle, ku mes çështjeve të ndryshme trajtoi edhe mbërritjen e pritshme të Kylian Mbappe te Reali i...

Featured

Rey Manaj është duke kaluar një nga momentet e tij më të mira bë karrierë. Sulmuesi shqiptar ka gjetur këtë të dielë golin e...

Bundesliga

Granit Xhaka gjen golin me fanellën e Bayer Leverkusen. Në ndeshjen e kampionatit gjerman, mesfushori me origjinë shqiptare realizoi një gol maft të bukur...