Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Gjykata kroate: Të ekstradohet Morina

Gjykata e Shkallës së Parë së Dubrovnikut ka vendosur sërish ekstradimin e Ballist Morinës në Serbi, por familjaraët dhe avokati i tij kanë bërë të ditur se do të apelohet sërish cështja në Gjykatën e Lartë. Kjo e fundit pak ditë më parë anulloi esktradimin e Morinës drejt Serbisë, por tashmë gjithcka do rikthehet nga e para dhe pse kjo jo detyrimisht nënkupton esktradimin e tij, por thjesht rifillimin e shqyrtimit të cështjes nga e para, me Morinën që akuzohet se ka nxitur urrejtje mes kombeve dhe feve. Vendimi i 3 javëve më parë i Gjykatës së Dubrovnikut solli një reagim të gjerë në Shqipëri madje dhe nga strukturat shtetërore që bëri që ekstradimi i tij të bllokohej dhe Gjykata e Lartë të vendoste që të rikthente sërish cështjen për shqyrtim në Shkallën e Parë, ku u mor dhe vendimi i fundit. Gjithsesi, ky vendim do të apelohet nga avokati i Ballist Morinës që do të cojë sërish cështjen në Gjykatën e Lartë. Dhe një vendim i mundshëm për esktradim nga ana e kësaj të fundit nuk do të thotë që vendimi është përfundimtar pasi atë duhet ta vendosë në fund, Ministri i Drejtësisë Kroate.

Lajme të tjera

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...