Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Gola + asistime në Kupën e Botës, askush si “Pleshti”

Kombëtarja e Argjentinës do të luajë finalen e Kupës së Botës kundër Francës ose Marokut, pasi mundi 3-0 Kroacinë, me një gol të Leo Messit dhe dy të Julián Álvarez. “Pleshti” arriti rekordin historik të pjesëmarrjes në 20 gola në historinë e Botërorit dhe kryeson listën.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë ka shënuar 11 gola në historinë e Kombëtares së Argjentinës në Kupat e Botës dhe ka kaluar Gabriel Omar Batistutën dhe ka kontribuar me nëntë asistime. Ai kaloi Miroslav Klosen, Ronaldon, Gerd Müllerin dhe dhe Pelénë, të cilët kanë shënuar dhe aistuar në total në 19 raste.

 

Lista e lojtarëve me më shumë gola dhe asistime në historinë e Kupave të Botës:

Lionel Messi                  20: 11 gola dhe 9 asistime

Miroslav Klose              19: 16 gola dhe 3 asistime

Ronaldo:                        19: 15 gola dhe 4 asistime

Gerd Müller                  19: 14 gola dhe 5 asistime

Pelé                                19: 12 gola dhe 7 asistime

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...