Futboll

Golashënuesi më i mirë i Amerikës Jugore/ 5 golat ndaj Estonisë bëjnë Messin të pakapshëm

Lionel Messi ka vendosur rekord të frikshëm. golash në Amerikën Jugore pas ndeshjes së mbrëmjes së djeshme miqësore të Argjentinës ndaj Estonisë, të cilën “bardhekaltërit” e fituan me rezultatin 5-0 dhe autor i të pestë golave ishte ylli i Paris Saint-Germain. Argjentinasi ka shënuar plot 86 gola në 162 ndeshje të luajtura me përfaqësuesen e tij.

Vendin e dytë në podium e mban legjenda e Brazilit, Pele, me 77 gola të shënuar në 91 ndeshje.

Ndërsa podium plotësohet nga Neymar, që ka shënuar 73 gola në 118 ndeshje me kombëtaren braziliane.

Diferenca mes Messit dhe Neymar, që është dhe lojtari më i afërt në renditje është plot 13 gola dhe duket disi e vështirë që braziliani ta arrijë shokun e skuadrës.

Ndërkohë në top 10-shen e golashënuesve më të mirë të Amerikës Jugore me kombëtaret e tyre përfshihen:

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

Premier League 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Manchester City
2
2
0
0
6
0
+6
6
2Arsenal
2
2
0
0
6
2
+4
6
3Brentford
2
1
1
0
6
2
+4
4
4Tottenham Hotspur
2
1
1
0
6
3
+3
4
5Newcastle United
2
1
1
0
2
0
+2
4
6Leeds United
2
1
1
0
4
3
+1
4
7Chelsea
2
1
1
0
3
2
+1
4
8Brighton & Hove Albion
2
1
1
0
2
1
+1
4
9Aston Villa
2
1
0
1
2
3
-1
3
10Nottingham Forest
2
1
0
1
1
2
-1
3
11AFC Bournemouth
2
1
0
1
2
4
-2
3
12Liverpool
2
0
2
0
3
3
0
2
13Fulham
2
0
2
0
2
2
0
2
14Wolverhampton Wanderers
2
0
1
1
1
2
-1
1
15Leicester City
2
0
1
1
4
6
-2
1
16Crystal Palace
2
0
1
1
1
3
-2
1
17Southampton
2
0
1
1
3
6
-3
1
18Everton
2
0
0
2
1
3
-2
0
19West Ham United
2
0
0
2
0
3
-3
0
20Manchester United
2
0
0
2
1
6
-5
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency