Connect with us

Hi, what are you looking for?

Boks

“Goliati” i boksit i përgjigjet ftesës së Putinit: Po, do të shkoj në luftë!  

Nikolai Valuev, “Njeriu Mal” i boksit, dy herë kampion i botës në peshën e rëndë, ka konfirmuar se është thirrur për të shërbyer në ushtria e Vladimir Putinit për të luftuar në Ukrainës: “A do të shkoj? Sigurisht që po”.

Valuev, 2.13 metra i gjatë dhe 150 kilogramë i rëndë, u tërhoq nga boksi një dekadë më parë (dueli i tij i fundit, i pagëzuar “Davidi kundër Goliatit”, ndodhi në vitin 2009) për t’u bërë deputet në Duma (duhej porositur një karrige e posaçme që t’i përshtatej staturës së tij) si përfaqësues i Partisë Rusia e Bashkuar e Putinit.

“Për mendimin tim, të gjithë deputetët kanë marrë një thirrje për rekrutim, kam marrë edhe unë një thirrje. Ftesën e kam marrë pak para udhëtimit për në Donbas dhe nuk kam qenë në shtëpi. Javën e ardhshme do të shkoj dhe do të paraqitem në zyrën e regjistrimit,” tha Valuev për “Izvestia”.

Nikolai Valuev, i cili është 49 vjeç, u tërhoq nga boksi në vitin 2010 pas një karriere 16-vjeçare për shkak të “problemeve serioze me kockat dhe kyçet”.

Pavarësisht problemeve të tij fizike, Valuev është një nga mijëra rusët e thirrur nga Putin në një mobilizim të pjesshëm ushtarak për pushtimin e Ukrainës.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...