Basketboll

Gregg Popovich, trajneri i fitoreve rekord në NBA

Gregg Popovich theu rekordin e fitoreve të sezonit të rregullt të karrierës në NBA për një trajner, pasi San Antonio Spurs mundi Utah Jazz 104-102. Ky ishte Triumfi i 1336-të në karrierën e Popovichit, që lë pas për numrin e përgjithshëm të fitoreve legjendën e NBA-së, Don Nelson.

73-vjeçari, i cili ka udhëhequr Spurs në pesë tituj të NBA, tha se rekordi ishte “testament për shumë njerëz”: “Basketbolli është një sport ekipor. Të gjithë ne ndajmë këtë rekord. Nuk është imi, është yni.”

Popovich, i cili punoi nën drejtimin e trajnerit të Hall of Fame, Nelson, te Golden State, tri dekada më parë, pa se se si Spurs-at rikuperuan 15 pikë në periodën e fundit, për të siguruar një fitore rekord për trajnerin legjendar.

Në një video të postuar nga Golden State Warriors në rrjetet sociale, Nelson e uroi Popovichin për thyerjen e rekordit të vjetër.

“Thjesht doja t’ju tregoja se sa krenar jam për të gjitha arritjet tuaja dhe gjërat e mrekullueshme që keni bërë për basketbollin në mbarë botën,” – tha Nelson.

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency