Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Guardiola elozhe për mesfushorin: I shkëlqyer, por jo sa unë! Kundër Crystal Palace ishim perfekt

Manchester City vuajti, por në fundia doli të dilte me pikët e plota në transfertë ndaj Crystal Palace. Heroi i The Citizens ishte Erling Haaland i cili shënoi golin e vetëm të sfidës nga pika e bardhë në minutën e 78-të. Pas sfidës, trajneri i Cityt, Pep Guardiola u shfaq i lumtur me performancën e të besuarve të tij ndërsa nuk ngurroi të lavdëronte paraqitjen e Rodrit në mesfushë duke e cilësuar atë si një nga më të mirët në rolin e tij.

“Nuk ka dyshime që Rodri është një nga më të mirët në rolin e tij, megjithatë më duhet të them edhe se ai nuk është më i mirë seç kam qenë unë në kohën time. Bëj shaka, Rodri është vërtet special. Nuk kam fjalë ta përshkruaj, me top ose pa top në kontroll ai ka shumë prezencë në fushë. Është shumë i zgjuar dhe kur ka topin di shumë mirë të sulmojë hapësirat.

Lexo edhe:

Ishte një ndeshje e mrekullueshme nga ana e tij. në përgjithësi zhvilluam një ndeshje shumë të mirë, është e vështirë sa herë luajmë kundër Palace. Ata kanë lojtarë me kualitet, sidomos në sulm aty ku luajnë Zaha, Olise apo Eze.

Janë një kërcënim gjatë gjithë kohës dhe në të tilla ndeshje, durimi bën diferencën. Nga kjo ndeshje jam i kënaqur me gjithçka, nuk mundëm të kundërsulmonim siç duhej në disa raste, megjithatë ishte e vështirë sepse ata mbroheshin me gjashtë vetë.

Haaland ishte gjithnjë në vëmendjen e dy mbrojtësve dhe Gundogan kishte një lojtar që e shoqëronte gjithë kohë. Ndaj them se ishte çështje durimi. Julian Alvarez na ndihmon shumë dhe duhet një lojtar si ai. Më pas Gundogan fitoi penalltinë dhe Haaland bëri detyrën”, u shpreh Guardiola.

Aktualisht, Manchester City është në vendin e dytë me 61 pikë, 2 më pak se Arsenali kryesues me topçinjtë që kanë një ndeshje më pak në kalendar.

Lajme të tjera

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Kategoria Superiore

Tirana vijon përgatitjet për të kompletuar skuadrën në prag të turit eliminator të Conference League, teksa pas konfirmimit të trajnerit Orges Shehi në pankinë,...

Kombëtare

Emisioni Analizë Kuq e Zi, nën moderimin e Sokol xhihanit, publikoi sipas statistikave atë që konsiderohet si formacioni më i mirë i mundshëm i...