Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Guardiola: Fëmija i tretë ndoshta e bën Foden të kuptojë, nuk luhet gjithmonë me “marshin e gjashtë”

Pas fitores ndaj Brighton, trajneri i Manchester City-t, Pep Guardiola është pyetur ndër të tjera për formën e Phil Foden.

Tekniku theksoi se Foden është në formë të mirë, por shtoi se nuk duhet të luajë me “marshi e gjashtë” në çdo ndeshje.

Lexo edhe:

“E kam thënë shumë herë, Foden luan me marshin e gjashtë, por ai nuk mund t’i luajë të gjitha ndeshjet në të njëjtin nivel. Ndonjëherë duhet të lëvizësh më qetë dhe unë mendoj se është diçka që ai do të mësojë të bëjë. Me Brighton-in ai bëri shumë më mirë se në dy ose tre ndeshjet e mëparshme dhe në futboll ndonjëherë duhet të ecësh në disa momente ngadalë dhe pastaj të rifillosh përsëri. Atij i pëlqen të luajë dhe ka një sy të mirë për golin dhe një etikë pune të jashtëzakonshme”-u shpreh ai.

Më tej i pyetur pikërisht për çështjen e “marshit të gjashtë”, Guardiola theksoi se jo gjithmonë je i saktë kur nxiton, ndërsa shtoi se ndoshta kur të bëhet më fëmijën e tretë do e kuptojë më mirë.

“Do të doja që ai ta bënte këtë gjithmonë, por duke nxituar humbet saktësia. Nëse ecën me marshin e gjashtë, vazhdimisht mund të humbasësh topin dhe nuk je efektiv. Ndonjëherë duhet të mësojë të jetë më i qetë, por është vetëm çështje kohe dhe ndoshta djali i tij i tretë do ta ndihmojë edhe nga ky këndvështrim. Mund të them se jemi të lodhur në fund të sezonit, por në të njëjtën kohë është emocionuese të luftosh sërish për Premier League-n, sezonet e fundit dhe mendova se ndoshta nuk do të ishim në gjendje t’ja dilnim këtë vit”-shtoi trajneri i City-t.

Lajme të tjera

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...

Angli

Manchester United vazhdon të jetë aktiv në merkato dhe pas zyrtarizmit të sulmuesit Joshua Zirkzee, tashmë fokusi kryesor është kthyer në repartin e mbrojtjes....