Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Haaland, “terminatori” i futbollit, cilësitë e tij fizike, të pakrahasueshme

Tetë nga skuadrat më të mira në Evropë janë kualifikuar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Tri prej tyre duket se dallohen nga të tjerat: Manchester City, Bayerni dhe Reali i Madridit. Kuptohet, të teta kanë në përbërje lojtarë të talentuar nga ana teknike, taktike dhe fizike.

Megjithatë, është një që dallon bie mbi të tjerët: Erling Haaland. 22-vjeçari mëngjarash (në fakt, nuk ka mëngjarash të keq), i blerë nga City me synim fitimin e Championsit, ka fizik spektakolar.

LEXO EDHE:

Një virtyt që në futbollin aktual ka një ndikim shumë të rëndësishëm në aftësitë teknike të lojtarëve.

Dhe në rastin e Haalandit, shumë më tepër, sepse të dhënat e tij fizike janë shumë mbi mesataren.

Në moshën 5-vjeçare, ai vendosi një rekord botëror në kërcim së gjati, duke kërcyer 1.75 metra: një cilësi gjenetike që duhej shfrytëzuar.

Kur luante në Gjermani, 60 metra e ka bërë për 6.23 sekonda, kur rekordi botëror i pistës është 6.13!

Shpejtësia e tij maksimale është 36 km/h, shumë afër 37 km/h të francezit Mbappe.

Forca e tij relative (fuqia për kilogram të peshës trupore) është shumë e lartë, gjë që favorizon kërcimet dhe sprintet e tij.

Nëse i shtojmë edhe egon dhe urinë e tij për trofe, gjendemi përpara një lojtari që aktualisht është në majën e të ekselencës fizike dhe teknike.

Lajme të tjera

Euro 2024

Skuadra kombëtare zhvilloi sot stërvitjen e parë në “Shtëpinë e Futbollit” dhe të parën nën drejtimin e brazilianit Sylvinho. Kuqezinjtë kanë filluar përgatitjet për...

Kombëtare

Zyrtarizohet lista e Kombëtares së Shqipërisë për sfidën e parë eliminatore të “Euro 2024” kundër Polonisë në Varshavë, më 27 mars. Anis Mehmeti dhe...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Gjermani

Pesë emra të rinj te Gjermania, e cila do të rikthehet në fushë, pas zhgënjimit në Botërorin e Katarit, teksa trajneri Hansi Flick ka...