Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Haaland, “terminatori” i futbollit, cilësitë e tij fizike, të pakrahasueshme

Tetë nga skuadrat më të mira në Evropë janë kualifikuar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Tri prej tyre duket se dallohen nga të tjerat: Manchester City, Bayerni dhe Reali i Madridit. Kuptohet, të teta kanë në përbërje lojtarë të talentuar nga ana teknike, taktike dhe fizike.

Megjithatë, është një që dallon bie mbi të tjerët: Erling Haaland. 22-vjeçari mëngjarash (në fakt, nuk ka mëngjarash të keq), i blerë nga City me synim fitimin e Championsit, ka fizik spektakolar.

LEXO EDHE:

Një virtyt që në futbollin aktual ka një ndikim shumë të rëndësishëm në aftësitë teknike të lojtarëve.

Dhe në rastin e Haalandit, shumë më tepër, sepse të dhënat e tij fizike janë shumë mbi mesataren.

Në moshën 5-vjeçare, ai vendosi një rekord botëror në kërcim së gjati, duke kërcyer 1.75 metra: një cilësi gjenetike që duhej shfrytëzuar.

Kur luante në Gjermani, 60 metra e ka bërë për 6.23 sekonda, kur rekordi botëror i pistës është 6.13!

Shpejtësia e tij maksimale është 36 km/h, shumë afër 37 km/h të francezit Mbappe.

Forca e tij relative (fuqia për kilogram të peshës trupore) është shumë e lartë, gjë që favorizon kërcimet dhe sprintet e tij.

Nëse i shtojmë edhe egon dhe urinë e tij për trofe, gjendemi përpara një lojtari që aktualisht është në majën e të ekselencës fizike dhe teknike.

Lajme të tjera

Kombëtare

Trajneri Sylvinho analizoi barazimin 2-2 të Shqipërisë përballë Kroacisë në Hamburg, ku preku disa tema të ndryshme. “Mendoj se zhvilluam një ndeshje shumë të...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...