Connect with us

Hi, what are you looking for?

Formula 1

Hamilton flet për traumën e jetës: Në fëmijëri më tallnin, më godisnin me banane!

Hamilton
Hamilton

Lewis Hamilton është një nga ata sportistë që gjithnjë përpiqet të dërgojë mesazhe për shoqërinë ndërsa në shumë raste edhe ai vetë ka rënë pre e racizimit apo formave të tjera të dhunës. Së fundmi, piloti britanik foli haptazi për atë që e konsideron si pjesën më të vështirë të karrierës, fëmijërinë. Kjo pasi Hamilton zbuloi se si fëmijë është tallur nga të tjerët ndërsa këtë nuk ka mundur ta fliste me prindërit e tij duke e vuajtur edhe më shumë.

Lexo edhe:

“Në shkollë isha viktimë e racizimit, më tallnin dhe më quanin “i ziu”. Më vendosnin në lojë dhe më gjuanin me banane, ishte pjesa më traumatike e jetës sime. Por, asnjëherë nuk e fola me babain tim sepse nuk doja që ai të mendonte se isha i dobët.

Isha në moshën 6-vjeçare dhe isha një nga të vetmit fëmijë me ngjyrë dhe kështu ata që ishin edhe më të shëndetshëm e të zhvilluar më tallnin gjithnjë. Në shkollë kishte raste që edhe drejtori kapej me mua dhe vetëm me mua, e ndjeja që i gjithë sistemi ishte kundër meje”, u shpreh Hamilton në një podcast për “On Purppose”.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...