Connect with us

Hi, what are you looking for?

FA Cup

Hasenhuttl: Goditja në fytyrë nervozoi Brojën, i adhuron ndeshjet kundër West Ham

Armando Broja ishte edhe njëherë tjetër lider i Southampton ndërsa në mbrëmjen e djeshme i dhuroi “Shënjtorëve” kualifikimin në çerekfinalet e FA CUP ndaj West Ham me rezultatin 3-1. Futbollisti i kombëtares nuk e nisi ndeshjen nga minuta e parë, teksa trajneri Ralph Hasenhuttl e aktivizoi vetëm në minutën e 46 të pjesës së dytë. Por, për 20-vjeçarin nuk kishte asnjë problem dhe prej atij momenti u shndërrua në një kërcënim për prapavijën e West Ham me shpejtësinë e tij.

Fillimisht, Broja fitoi penalltinë që Ward Prowse e shënoi për të marrë avantazhin në shifrat 2-1, ndërsa në fundin e sfidës në minutën e 95, Broja i “vuri kapak” çështjes së kualifikimit teksa në një aksion individual “vallëzoi” mes mbrojtjes së West Ham për të realizuar një supergol. Sigurisht, pas sfidës nuk munguan edhe lavdërimet nga ana e trajnerit Hasenhuttl i cili theksoi se Broja mori një goditje në fytyrë e cila e nervozoi dhe që e motivoi edhe më shumë.

Impakt i madh nga stoli për Brojën- “Është ajo çfarë duhet të bëjë një lojtar që vjen nga pankina, duhet të ketë pikërisht atë impakt në lojë. Edhe në ndeshjen e kaluar kundër West Ham ka një qenë një rrezik konstant për ata, mesa duket i adhuron ndeshjet kundër tyre.

Si po shkon zhvillimi i tij? Pas dy ndeshjeve jo edhe aq të mira, ai u rikthye te performanca e nivelit të lartë. Ka akoma ndeshje përpara, mendoj se Broja mori një goditje në fytyrë që e nervozoi edhe më shumë, por nëse duhet kjo për ta motivuar atëherë le të marrë goditje të tilla në çdo ndeshje”, u shpreh Hasenhuttl, për xhevahirin e skuadrës së tij.

 

 

Lajme të tjera

Bundesliga 2

Futbolli gjerman edhe një herë vertetoi se është i çudive të mëdha apo i dramave të sekondave të fundit. Tifozët e skuadrës së njohur...

Lajme

Myrto Uzuni udhëhoqi Granadan drejt ngjitjes në La Liga. Në ndeshjen e fundit të LaLiga2, përballë Leganes (2-0), “bomberi” beratas e zhbllokoi rezultatin në...

Bundesliga

Për veteranin e Bayernit të Mynihut, Thomas Muller, lajmi i shkarkimit nga detyra të dy drejtuesve të lartë, Oliver Kahn dhe Hasan Salihamidzic ishte...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...