Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Hera e parë që prej pavarësisë, një serb do të drejtojë përfaqësuesen e Bosnjës

Hera e parë që prej pavarësisë, një serb do të drejtojë përfaqësuesen e Bosnjës
Hera e parë që prej pavarësisë, një serb do të drejtojë përfaqësuesen e Bosnjës

Bosnja dhe Hercegovina emëron një trajner serb në krye të përfaqësueses së futbollit, për herë të parë që nga viti 1995, kur mbaroi lufta dhe fitoi pavarësinë nga Serbia.

Boshnjakët kanë vendosur t’ia besojnë pankinën ish-sulmuesit serb Savo Milosevic, i cili ka firmosur zyrtarisht dhe do të debutojë më 13 tetor, në transfertën ndaj Lichtensteinit.

50-vjeçari Milosevic ka një karrierë të vakët si trajner, pasi drejtuar më herët Partizanin e Beogradit dhe Olimpija Ljubjanën, ndërsa si futbollist ka luajtur për klube si Aston Villa, Parma, Zaragoza, Espanyol, Celta Vigo, etj.

Lexo edhe:

Vlen të theksohet se prej 1995-ës, Bosnja është drejtuar nga 13 trajnerë vendas, dy kroatë dhe një bullgar, teksa Milosevic, bëhet serbi i parë që ulet në krye të pankinës së boshnjakëve.

Bosnja & Hercegovina shpalli pavarësinë në pranverën e 21992-shit, por për tri vite me radhë Serbia e Sllobodan Milloshevic kreu masakra të mëdha, duke mos u pajtuar me mëvetësinë e saj.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

Sulmuesi kryesor i Italisë në këtë Europian, Gianluca Scamacca foli në konferencë për shtyp para ndeshjes me Shqipërinë. Lojtari që aktivizohet me Atalantën në...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...