Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bundesliga

Hertha e Berlinit kthen pas 10 vjetësh në Bundesligë trajnerin e famshëm gjerman

ARCHIV - 20.01.2020, Bayern, Würzburg: Felix Magath, ehemaliger Nationalspieler und Fußballtrainer, während einer Pressekonferenz zu seiner neuen Funktion als Vorstandsvorsitzender von Flyeralarm Global Soccer. Der vom Abstieg bedrohte Fußball-Bundesligist Hertha BSC hat Felix Magath als Trainer bis zum Saisonende verpflichtet.(zu dpa "Felix Magath bis Saisonende Trainer von Hertha BSC") Foto: Daniel Karmann/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Felix Magath, 68-vjeç, rikthehet pas 10 vjetësh në krye të një skuadre të Bundesligë. Trajneri veteran gjerman për herë të fundit ka drejtuar një skuadër futbolli në vitin 2017. Hertha e Berlin njoftoi se i kishte besuar drejtimin e ekipit të parë deri në fund të sezonit.

Është një zgjedhje e bujshme, sepse aventura e fundit e Magathit në Bundesligë daton në sezonin 2011-2012, tek Wolfsburgu, klub që e shkarkoi pas një fillimi shumë të vështirë të sezonit.

Që atëherë, ai ka drejtuar Fulhamin në Angli për disa muaj, fillimisht në Premier League dhe më pas në Championship, përpara se të niste një aventurë në Kinë te Shandong Luneng. Përvoja në Superligën Kineze përfundoi në vitin 2017 dhe mbetet eksperienca e tij e fundit në stol para së të pranonte detyrën e trajnerit të Herthas së Berlinit këtë të diel.

Magath, i cili si futbollist fitoi edhe Kupën e Kampionëve në vitin 1983 me Hamburgun, duke shënuar golin vendimtar kundër Juventusit në finale, së bashku me Heynckes, Beckenbauer, Sammer, Schaaf dhe Benthaus kanë fituar Bundesligën si trajnerë dhe lojtarë.

Lajme të tjera

Europa League

Kapiteni i Atalanta-s në finalen e Europa League, të cilën skuadra italiane e fitoi me rezultatin 3-0 ndaj Bayer Leverkusen, Berat Gjimshiti deklaroi për...

La Liga

Drejtuesit e Barcelonës kanë nisur të mendojnë tashmë për sezonin e ardhshëm me skuadrën që i duhet të kënaqej vetëm me vendin e dytë...

Europa League

Duke folur për mediet pas disfatës në finalen e Europa League, që korrespondon edhe me humbjen e parë pas 51 ndeshjes, trajneri i Bayer...

Spanjë

Mesfushori i Real Madrid-it, Toni Kroos ka vendosur të largohet nga futbolli pas përfundimit të EURO 2024. Kampionati europian në Gjermani do të jetë...