Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Hetimet për trafik organesh, dhuruesi i mëlçisë, jo i afërm i Abidalit

Në vitin 2012, kur ishte pjesë e Barcelonës, Eric Abidal krye transplantin e mëlçisë, pasi francezit i rrezikohej jeta pasi në organin e tij kishte hedhur rrënjë sëmundja e kancerit.

Asokohe një person u paraqit si dhurues i një pjese të mëlçisë së tij, për të cilin u tha se ishte një i afërm i Abidalit. Epo, tashmë Instituti Kombëtar i Toksikologjisë, pas kryerjes së disa testeve, siguron se nuk ka asnjë lloj marrëdhënieje farefisnore mes Abidalit dhe atij personi, i njohur si Gerard Armand.

Informacioni i publikuar nga “El Confidencial” siguron se ky është përfundimi i nxjerrë nga Toksikologjia pas kryerjes së testeve të ndryshme biologjike, në kuadër të hetimit për trafik organesh, që prek edhe ish-presidentin e Barçës, Sandro Rosell, Juanjo Castillo dhe vetë Abidalin.

Operacioni u zhvillua në vitin 2012 dhe pikërisht në vitin 2017, autoritetet vendosën të hapnin një hetim, pasi zbuluan një sërë parregullsish në procesin e transplantimit.

Lajme të tjera

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Kombëtare

“La Casa de Quiz” mbërrin në shtëpinë më të famshme të mbarë Shqiptarisë, “Big Brother VIP2 Albania”. Gazetari i SuprSportit, Gjergji Stefa, kishte përgatitur...

Bundesliga

Thomas Tuchel mori drejtimin e Bayern Munich të premten, pas shkarkimit të trajnerit Julian Nagelsmann. Më pak se 24 orë nga zyrtarizimi i tij...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...