Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Hetimi i Premier League-s, Manchester City rrezikon përjashtimin

Manchester City akuzohet se ka shkelur rregullat financiare të Premier League-s për plot 9 vjet. Klubi i sheikut Mansour është proceduar nga Premier League pasi është nën akuzë se ka kryer një seri shkeljesh të karakterit financiar. Në shënjestër janë 9 bilance, që nga sezoni 2009-2010 e deri tek ai i sezonit 2017-2018. Tani Manchester City duhet t’u përgjigjet akuzave para një komisioni të pavarur, pasi rrezikon që nga penalizimi me pikë e deri te përjashtimi nga kampionati.

Janë përfundimet e nje hetimi që ka zgjatur thuajse pesë vjet dhe që është vënë në lëvizje nga rasti i sponsorizimeve të fryra me ente të Emirateve të Bashkuara Arabe, pra të të njëjtit territor nga ku kanë prejardhjen pronarët e klubit, që bën pjesë në rrjetin global City Football Group, që është nën pronësi te sheikut Mansour.

Premier League është vënë në lëvizje nga publikimet e Football Leaks. Tani në komunikatën e saj Liga Angleze nënvizon se klubi akuzohet se nuk ka furnizuar një informacion financiar të saktë, “në veçanti për sa u përket të ardhurave, përfshirë ato të sponsorizimeve, palët me të cilat kanë lidhje si dhe kostot operative”.

City akuzohet edhe se nuk ka shpërndarë në mënyrë krejtësisht transparente kostot në lidhje me pagat, mes të tjerash edhe për kontratën me trajnerin Roberto Mancini, se nuk ka respektuar Fair Play-n e UEFA-s, se ka shkelur rregullat që kanë të bëjnë me përfitimet dhe se nuk ka bashkëpunuar me Premier League në hetim.

 

Lajme të tjera

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...

Angli

Manchester United vazhdon të jetë aktiv në merkato dhe pas zyrtarizmit të sulmuesit Joshua Zirkzee, tashmë fokusi kryesor është kthyer në repartin e mbrojtjes....